UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЯКІ МИ БУДЕМО У ТРЕТЬОМУ ТИСЯЧОЛІТТІ?

У наші скрутні часи мало кого можна вразити масштабами бідувань, катастроф, різноманітних потрясінь...

Автор: Володимир Константинов

У наші скрутні часи мало кого можна вразити масштабами бідувань, катастроф, різноманітних потрясінь. Однак усі ці негаразди — лише вершина айсберга. Причини ж цих лих лежать набагато глибше й безпосередньо залежать від соціального, фізичного і морального здоров’я нашого народу, від чіткого розуміння необхідності розв’язання тих надсерйозних, життєво важливих економічних, політичних, соціальних та інших проблем, що постають у повен зріст як перед суспільством загалом, так і перед кожним його членом зокрема. З означеного спектра питань я хотів би зупинитися на суто соціальних і медичних проблемах, зокрема на негативному впливі куріння тютюну, вживанні алкоголю та наркотиків на здоров’я українського народу. Спробую хоча б коротко висвітлити причини невблаганного насування соціальної катастрофи, майбутні негативні наслідки якої для нашої держави навіть важко собі уявити. Тим паче що вся ця драма розгортається на тлі щонайтяжчої екологічної та економічної обстановки в Україні постчорнобильського періоду.

Загальновідомо: наркотики, куріння й алкоголь завдають величезної шкоди здоров’ю людини. Особливо здоров’ю жінок, у яких захисні сили організму генетично слабко пристосовані до постійного впливу таких отрут, як нікотин, алкоголь, наркотики, і не можуть їм протистояти. У чому ж полягає колосальна шкода того ж таки куріння?

Сучасна наука не може точно визначити час, коли під впливом нікотину та інших шкідливих чинників внутрішньоутробна гіпоксія (брак кисню), якщо вона була, виявляє себе в усій своїй страшній безвиході та невідворотності. Я можу тільки констатувати, що за останні десять років поширення куріння, алкоголю, наркотиків — головних причин гіпоксії — відбувалося дуже інтенсивними темпами. Як наслідок — здорових дітей та підлітків стає все менше, хворих — усе більше. Відстрочку від призову до Збройних сил України за станом здоров’я дістають дедалі більше призовників. А серед тих, кого призвали, зростає відсоток юнаків із дивними відхиленнями в психіці. Постійні депресивні стани і невміння, а головне — небажання пристосуватися до нових умов життя, виявивши волю, наполегливість, цілеспрямованість і т.п., — теж результат перенесеної в минулому гіпоксії. Дивними ці психічні відхилення називаються тому, що на звичайні життєві негаразди реакція цих осіб абсолютно неадекватна.

Все частіше засоби масової інформації повідомляють про підлітків, які наклали на себе руки, про покинутих у пологових будинках дітей, про матерів-дітовбивць, про військових, які дезертирували з військових частин або, ще гірше, перед втечею вчинили криваву розправу над своїми товаришами по службі або командирами, тощо. Тобто замість того, щоб шукати та знаходити вихід з труднощів, люди під впливом цілком банальних життєвих ситуацій скоюють дикі та жорстокі вчинки. Звичайна людська логіка не може пояснити їх, але медицина просто не має права вдавати, що проблеми не існує. І причину всіх цих дивацтв та неадекватної поведінки слід шукати в патології внутрішньоутробного розвитку кожного індивідуума. Якщо дитина, щойно народившись на світ, поводиться нервово, неспокійно, і так триває протягом багатьох тижнів і місяців, знайте: у ваш дім прийшло лихо.

Розглянемо конкретніше, що відбувається з людським організмом у результаті гіпоксії. Під впливом недостатнього надходження кисню в організмі порушуються функції окремих органів і систем — нервової, м’язової, травної, видільної, ендокринної і т.п. Розвиваються порушення деяких процесів вищої нервової діяльності, зокрема тонких диференціювань вестибулярного апарату й т.п. Проте це ще не вся «принада». Інколи під впливом гіпоксії в кожній клітині організму на мікроскопічному рівні відбуваються необоротні патологічні процеси, пов’язані з нейротрофічними розладами.

Якщо гіпоксія вражає дитину ще в утробі матері, то це призводить до порушення ембріонального розвитку плода, появи різноманітних патологій чи каліцтв, а інколи й до його загибелі. Однак найчастіше ці патологічні зміни мають прихований характер і можуть виявлятися як відразу після народження, так і протягом решти життя. Прояву цих прихованих патологічних синдромів, які виявляються найчастіше в надзвичайно сильних спазмах судин головного мозку, сприяють стресові ситуації, інфекції, переохолодження, травми, алкогольне сп’яніння, інтенсивне куріння, вживання наркотиків і т.п. Саме ці, на перший погляд, приховані патологічні зміни, які виникають в організмі під впливом гіпоксії, і стають за несприятливих обставин основною причиною неадекватних учинків людини.

Які ж із усього вищевикладеного напрошуються висновки? Боротьба з курінням, вживанням алкоголю та наркотиків — проблема державна. Для цього Верховна Рада повинна терміново прийняти нормативні акти, здатні забезпечити потужний заслін не лише надходженню наркотиків у нашу країну з-за кордону, а й виробництву їх у самій Україні. Також слід терміново організувати на всіх рівнях пропаганду здорового способу життя, в процесі якої, поруч із роз’яснювальною роботою, застосовувати й заходи правового характеру до установ, організацій та осіб, які ведуть безоглядну пропаганду алкогольних напоїв та сигарет і які порушують чинне законодавство. Потрібна не формальна, а всебічна, науково та практично обгрунтована охорона материнства, наполегливе запобігання та лікування внутрішньоутробної гіпоксії, усунення чинників, які викликають її та сприяють їй. На мій погляд, саме в цьому одна з реальних першооснов поліпшення здоров’я нації, подолання негативних демографічних тенденцій.

Докладніше про проблеми здоров’я та хвороб із позицій лікарської науки Тибету можна ознайомитися в книгах Володимира Константинова «Лечись пока здоров», «Сердце без разрывов», «Шарниры жизни», «От чего умер царь Ирод?», в яких викладені найефективніші програми лікування найтяжчих людських недуг.