UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вогонь без диму буває!

У міру того, як світ усе активніше охоплює кампанія по боротьбі з курінням, тютюнові компанії докладають все більше зусиль для збереження своїх надприбутків...

Автор: Оксана Приходько

У міру того, як світ усе активніше охоплює кампанія по боротьбі з курінням, тютюнові компанії докладають все більше зусиль для збереження своїх надприбутків. Нещодавно одним із найперспективніших напрямків у цьому питанні вважалося виробництво бездимного тютюну. Його закладають за щоку й отримують свою дозу нікотину без ризику штрафних санкцій і навіть, як стверджувалося з самого початку, без ризику для здоров’я. Останнє, як виявилося, стосується лише оточуючих, оскільки єдиний безсумнівний плюс бездимного тютюну — це відсутність ефекту пасивного куріння. Активний же споживач такого тютюну одержує практично всі «принади», які супроводжують традиційне споживання тютюнових виробів.

Про те, що жування тютюну підвищує ризик виникнення серйозних, насамперед ракових, захворювань ротової порожнини, відомо вже давно. Проте дослідження, виконані в Онкоцентрі університету Міннесоти, засвідчили, що згубний вплив тютюну поширюється на весь організм його споживача. Під час експерименту порівнювали аналізи сечі 420 традиційних курців і 182 аматорів бездимного тютюну. Як з’ясувалося, у сечі останніх знайшли в середньому на 94 відсотки більше котиніну (біомаркера нікотину) й на 74 відсотки більше NNAL (маркера специфічного для куріння наймогутнішого канцерогену NNK). Роль останнього в розвитку раку легень, підшлункової залози й печінки в курців уже вважається доведеною.

У дослідженні брали участь добровольці обох статей віком від 17 до 80 років, які вживали найпопулярніші в США тютюнові вироби різних виробників. Усі учасники вже вирішили відмовитись від вживання тютюну, і це дослідження провели на початку реабілітаційного процесу. Як наголошує Стівен Хечт, фахівець в сфері попередження раку, автор дослідження, у США тютюновим компаніям уже законодавчо заборонено позиціонувати бездимний тютюн як безпечну альтернативу курінню. Проте в уявленні багатьох курців устиг закріпитися саме такий образ цієї продукції. Насправді ж бездимний тютюн завдає споживачу навіть більше шкоди, ніж традиційні тютюнові вироби.