UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВКРАЙ НЕБЕЗПЕЧНИЙ, АЛЕ НЕ ЗНЕШКОДЖЕНИЙ

Кількість потерпілих від атипової пневмонії, що охопила понад 20 країн світу, збільшується з кожною хвилиною...

Автор: Оксана Приходько

Кількість потерпілих від атипової пневмонії, що охопила понад 20 країн світу, збільшується з кожною хвилиною. Вже до середини минулого тижня інфікованих було понад 3 400 осіб, кількість жертв — півтори сотні.

У середу ВООЗ офіційно оголосила, що природу вірусу, який викликає атипову пневмонію, розкрито. Цей вірус утворився в результаті мутації одного з різновидів коронавірусів, подібних до тих, які викликають звичайну застуду в людей, а також — багато захворювань тварин. Зокрема, вірус, введений мавпам, викликав у них симптоми, характерні для атипової пневмонії.

Учені кількох країн світу заявили, що генетичну послідовність вірусу вже розшифровано. Повна наукова назва вірусу — SARS-асоційований коронавірус Урбані, по імені лікаря, який перший описав це захворювання і став його жертвою. Розшифровування і точна ідентифікація вірусу, стверджують фахівці, значно прискорить роботи зі створення надійних тестів, вакцини та медпрепаратів проти нового захворювання. З цією самою метою ВООЗ проводить нинішнього тижня міжнародну конференцію, присвячену пошуку засобів боротьби з епідемією.

Зокрема, на конференції йтиметься і про те, що хвороба дуже рідко вражає дітей — у загальній кількості захворілих їх не більше п’яти відсотків. Це дивує, оскільки в дітей і людей похилого віку імунна система найслабкіша. При атиповій пневмонії в літніх людей справді спостерігається дуже висока смертність, а ось діти начебто б узагалі нею не заражаються. Щоправда, деякі лікарі припускають, що хвороба в них усе-таки розвивається, проте протікає в набагато легшій формі, і батьки переважно не звертаються до лікарів.

Карантин, через який були закриті школи Сінгапуру, уже закінчується, і в азіатських країнах вводять інші заходи профілактики епідемії. Всі масові заходи, особливо міжнародного рівня, скасовані чи перенесені їхні терміни, а великі фірми перейшли на новий графік роботи. Приміром, персонал працює позмінно — через тиждень. Зважаючи на те, що інкубаційний період захворювання становить у середньому тиждень, цей захід профілактики може виявитися досить ефективним.

Однією із найболючіших тем, що також обговорюватимуться на конференції в Женеві, є співробітництво з китайською владою. Приховавши свого часу інформацію про початок епідемії, міністерство охорони здоров’я Китаю потім офіційно вибачилося і заявило про готовність до тісної співпраці з міжнародними організаціями. Проте делегація ВООЗ, яка побувала в Китаї на початку квітня, повідомила про чергову фальсифікацію даних. Зокрема, китайське керівництво заявляло, що ситуація перебуває під контролем і демонструвало практично повну відсутність нових випадків захворювання. Проте, як виявилося, до військових шпиталів хворі надходили й продовжують надходити, але за звітом мінздоров’я їх немає. Крім того, посли іноземних держав повідомляють із Китаю про захворювання серед іноземців саме в той період, коли нових випадків інфікування SARS у країні нібито зареєстровано не було. У результаті ВООЗ припускає, що кількість постраждалих у Китаї може бути занижена вп’ятеро.

У цілому прогноз на даному етапі залишається досить-таки песимістичним — зупинити епідемію поки що шансів мало. Жителям тих країн, куди атипова пневмонія ще не проникла, медики рекомендують частіше мити руки й відмовитися від поїздок до небезпечних районів. А там, у свою чергу, за найменшої підозри на це захворювання звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Переважно державною, оскільки багато комерційних клінік, як повідомляють у пресі, відмовляються приймати хворих із симптомами пневмонії.