UA / RU
Підтримати ZN.ua

В’ячеслав Биков: Регулювання цін на ліки може спровокувати зростання чорного ринку

Виконавчий директор фонду "Таблеточки" Вʼячеслав Биков заявив, що запровадження адміністративного регулювання цін на ліки може мати негативні наслідки для доступності важливих лікарських засобів, особливо імпортних. Про це він розповів у інтерв’ю для УНН.

"Схоже, що виробники зараз отримали сигнал не про комфортні умови виходу на ринок, а застереження, з чого можемо припустити, що ні нові ліки, ні нові протоколи найближчим часом не зʼявляться… Точно можна сказати лише одне — наш ринок стане менш цікавим для більшості поважних фармацевтичних компаній", — зазначив Биков

Він також висловив сподівання, що у влади є механізми та важелі, що компенсують негативні впливи адміністративного регулювання ринку.

"Не варто забувати, що немає такого обмеження, під яке наш ринок не знайде креативного пристосування. Чекаю появи нових схем", – сказав Биков.

Виконавчий директор фонду "Таблеточки" підкреслив, що впровадження обмежень може також призвести до погіршення якості лікування пацієнтів. Дешевші аналоги ліків часто мають нижчу ефективність і можуть викликати додаткові ризики, такі як непереносимість чи алергічні реакції.

"Якщо в Україні місце оригінальних препаратів займуть дешеві дженерики, можемо очікувати зниження якості життя під час та після лікування", – наголосив він.

Биков також звернув увагу на парадоксальні ризики нововведень.

"Наче ліки мають стати доступніші і дешевші, проте на практиці це може призвести до зникнення вартісних препаратів з офіційного українського ринку (недоступності) та їх здорожчання на ринку чорному", — зазначив він..

Як альтернативу він запропонував не адміністративні обмеження, а дерегуляцію ринку. Зокрема, спростити вихід на ринок нових компаній і препаратів, дозволити імпорт ліків без повторної реєстрації, якщо вони вже зареєстровані в ЄС, та запровадити систему Track&Trace для боротьби з підробками.

"Це збільшить пропозицію, що стимулює ріст конкуренції, а отже, зниження цін", — підкреслив він.

За його словами, без зростання реальної купівельної спроможності населення, будь-яка ціна на ліки залишатиметься високою для багатьох українців.

Раніше Президент України заявив, що ціни на ліки повинні знизитись на 30%. Після цього Верховна Рада ухвалила закон 11493 щодо регулювання фармацевтичного ринку. Крім того, на виконання доручення глави держави було прийнято рішення РНБО і ухвалена відповідна постанова Кабміну.