UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вірус повільно, але мутує

Ледь не щодня в Криму фіксують нові осередки загибелі птиці. Сьогодні вони знаходяться в 25 населених пунктах, у 11 з яких лабораторно підтверджено: причиною загибелі став небезпечний штам H5N1...

Автор: Тетяна Галковська

Ледь не щодня в Криму фіксують нові осередки загибелі птиці. Сьогодні вони знаходяться в 25 населених пунктах, у 11 з яких лабораторно підтверджено: причиною загибелі став небезпечний штам H5N1. Проте влада, схоже, заспокоюється: у середу прем’єр-міністр Юрій Єхануров заявив про намір Кабміну запропонувати президенту скасувати надзвичайний стан у Криму — щоб зустріти Новий рік без будь-яких «НП». Не виключено, що з понеділка, 19 грудня, його справді скасують, так би мовити, до першого новорічного свята — дня святого Миколая.

Можливо, на це рішення вплинув одноденний візит в Україну представника ВООЗ Стівена Мартіна, який поставив нам «п’ятірку». За його словами, у країні було вжито своєчасних та адекватних заходів. Причому, передусім, це стосується такого дискусійного в нас питання про введення надзвичайного стану в постраждалих населених пунктах Криму (деякі вітчизняні санлікарі вважали це зайвим), а також створення оперативного штабу для координації всіх проведених заходів.

— Головною метою візиту пана Мартіна було подивитися, як захищені люди й як проводиться профілактика, — пояснює заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська. — Під час поїздки він відвідав усі об’єкти, на яких хотів побувати, і поспілкувався з фахівцями МОЗ АРК, Республіканської санітарно-епідеміологічної станції Криму й МНС. Роботою українських медичних служб він залишився задоволений.

Стівен Мартін побачив, що медичні огляди проводять в усіх населених пунктах, де зареєстрований падіж птиці і підтверджено вірус, що в тих селах, де відбулася ліквідація птиці, триває медичне спостереження за людьми. Перевірив документацію: усі записи медичних обходів фіксуються у спеціальних журналах, як це й рекомендують. Переконався: людям, що проживають у тих подвір’ях, де загинула птиця, як і належить, кожного дня вимірюють температуру. Люди вакцинуються, а ті, кому вакцинація через якісь причини не показана, з метою профілактики одержують антивірусні препарати.

— Представник ВООЗ тільки вивчав ситуацію чи дав якісь рекомендації?

— Поки що ніяких рекомендацій він не залишав, і якими вони будуть, мені сказати важко. Та цілком ймовірно, в Україну прибуде комісія ВООЗ — подивитися, як розвивається ситуація, і входити до неї вже будуть фахівці з різних галузей, включаючи представників Міжнародного епізоотичного бюро й Центру з контролю за інфекційними захворюваннями (такі є в Атланті (США) та Європі).

— Які прогнози щодо мутації вірусу?

— Стівен Мартін ніяких прогнозів щодо наступних змін вірусу не давав — це не входило в його повноваження. За офіційною інформацією ВООЗ, вірус наразі викликає епізоотію лише серед птиці. Стосовно людей він поводиться так само, як і раніше, тобто від людини до людини не передається. Хоча є дані про те, що він поступово мутує.

— У небезпечний бік чи ні?

— У небезпечний, але дуже повільно.

— Ви так спокійно кажете, напевно, є переконаність, що до тієї стадії, коли починається передача вірусу від людини до людини, він не зміниться?

— Так, я думаю, що мутація може призупинитися (або вдасться вчасно знищити всю хвору птицю? — Т.Г.). Про розвиток пандемії ніхто напевно не говорить. Ми кажемо тільки про те, що вона не виключається, але коли, ніхто сказати не може.

— А на плин простудних захворювань людей, які контактували з загиблою птицею, змінений вірус впливає?

— Нині триває сезонне зростання захворюваності на ГРВІ та грип, і цей вірус на плин захворювань у людей не впливає.