UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віртуальна фармацевтика

П’ять років тому Ендрю Стремплер, недавній випускник школи, першим у Канаді додумався продавати через Інтернет жуйку Nicorette, яка полегшує спроби кинути палити...

Автор: Оксана Приходько

П’ять років тому Ендрю Стремплер, недавній випускник школи, першим у Канаді додумався продавати через Інтернет жуйку Nicorette, яка полегшує спроби кинути палити. Нині обсяг віртуальної торгівлі фармацевтичними препаратами в цій країні оцінюється у 800 мільйонів доларів на рік, а сам пан Стремплер є президентом компанії RxNorth.com, однієї із 270 канадських «віртуальних аптек». Стрімке зростання попиту на цю послугу, здавалося б, і надалі обіцяє зазначеному сектору торгівлі фантастичний прибуток. Проте цей факт серйозно турбує чиновників охорони здоров’я як у самій Канаді, так і в сусідній Америці.

Ціни на канадські ліки, на відміну від американських, регулює уряд, внаслідок чого різниця у ціні на один і той самий препарат може бути дуже істотною. На цьому досить успішно грають як самі «віртуальні аптеки», так і їхні клієнти, значна частина яких мешкає на території США. При цьому представники фармацевтичної індустрії цієї країни нарікають на значні збитки, оскільки факти віртуального реекспорту американських препаратів (звісно, за дуже низькими цінами) аж ніяк не поодинокі.

Понад те, є небезпека поставок через Інтернет і справжніх підробок, виготовлених у Латинській Америці чи в Азії. Останній момент серйозно тривожить канадські регуляторні органи, які аж ніяк не прагнуть стати об’єктом судових розглядів. А такі шанси в них досить високі. Адже віртуальна торгівля ліками, що відпускаються лише за рецептом, таїть чимало небезпек. З одного боку, рецепт, виписаний американським лікарем, потребує підтверджувального підпису канадського лікаря. Причому останній ставить його, лише вивчивши самі показання і вже поставлений діагноз, без огляду пацієнта. Однак у разі виникнення проблем, пов’язаних із неправильним призначенням або неправильним вживанням ліків, відповідати йому доведеться повною мірою.

Ще більше працівників мінздорову Канади хвилює загроза виникнення дефіциту лікарських препаратів на внутрішньому ринку. Нестача вакцини проти грипу, зафіксована цієї осені в Америці, стала останнім дзвоником, який змусив представників канадської влади виступити з досить різкими заявами. І хоча на даний момент ідеться лише про потенційні загрози, оскільки ні дефіциту препаратів, ні судових позовів з-за кордону в Канаді ще не було, міністр національної охорони здоров’я вже заявив, що в разі потреби цю галузь, попри комерційний успіх, буде немилосердно ліквідовано.