UA / RU
Підтримати ZN.ua

Усвідомлене конструювання ліків

В Інституті загальної і неорганічної хімії ім. В.Вернадського НАН України синтезовано цілу низку сполук, що містять платину і похідні органічних молекул...

Автор: Олександр Рожен

В Інституті загальної і неорганічної хімії ім. В.Вернадського НАН України синтезовано цілу низку сполук, що містять платину і похідні органічних молекул. Ці нові сполуки становлять не тільки великий науковий інтерес, але мають серйозний прикладний аспект.

— Відтоді, як у січні цього року за рахунок централізованого фінансування Академії наук ми придбали монокристалічну дифракційну систему фірми BRUKER, у нас з’явилися цілком нові перспективи, — розповів членкор НАНУ Василь ПЕХНЬО. — Незабаром ми зможемо розпочати найцікавіші дослідження у кількох напрямах. Для цього маємо хороший фундамент.

Ми вже провели спільні дослідження з Інститутом фізіології ім. О.Богомольца НАН України. Досліди довели: коли ввести в організм амілоакцид, що пригнічує діяльність серця, а потім синтезовані нами речовини, то травматичний ефект зменшується вдвічі і, відповідно, серце вдвічі швидше виходить на нормальний режим роботи. У подальших експериментах з вивчення й удосконалювання будови нових речовин нам дуже допоможе придбане обладнання. Міняючи структуру і складові частини комплексної сполуки, ми зможемо поліпшити її вплив.

Цікавий ще один напрям — лікування онкозахворювань з допомогою цисплатину або платидіану. Це сполуки платини, в яких навколо атома металу розміщені групи, що містять хлор і аміак. Ефект від їхнього застосування високий, але вибірковість дуже незначна. Ліки, циркулюючи по організму до ураженої ділянки, побічно руйнують нирки і печінку. У результаті нерідко настає цироз печінки.

Ми змогли синтезувати нову сполуку паладію, метатоксичність, вплив на нирки якої вдвічі менше за платину, але за ефективністю вона не поступається цисплатин. Нову сполуку перевіряли в Інституті експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Кавецького НАН України. В онкоклітинах уражених кісток тварин було знайдено паладій. Тобто наша речовина потрапила в уражену кістку і зумовила лікувальний ефект.

Схожим шляхом ідуть і американці. У Массачусетському технологічному інституті розробили метод доставляння золота до ракової клітини. Для цього наночастинку золота покривають фолієвою кислотою, яку активно поглинає ракова клітина. Отриманий «нанопиріжок» проникає в злоякісну пухлину. Після цього з допомогою НВЧ нагрівають наночастинку золота і теплом убивають клітину, що його поглинула.

Отже, ми синтезували речовини, визначили їхній склад і будову. Разом із фізіологами вдалося дослідити вплив на живий організм. Нині ми можемо за пропозиціями медиків і надалі конструювати ці сполуки. Перспективи дуже привабливі...