UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці вмирають від ліків

18 тисяч повідомлень медиків про побічні ефекти прийому медпрепаратів поступило в органи фармацевтичного нагляду України за першу половину поточного року.

18 тисяч повідомлень медиків про побічні ефекти прийому медпрепаратів поступило в органи фармацевтичного нагляду України за першу половину поточного року. У 42 випадках прийом ліків закінчився фатально. Хоча, за неофіційними даними, від неправильного застосування медикаментів в країні щороку вмирає до тисячі хворих.

Найчастіше причиною трагедії є анестезуючі речовини для місцевого застосування, на другому місці — кровозамінники й інфузійні розчини, далі йдуть засоби для наркозу і протизапальні препарати. У трьох випадках пацієнти загинули після введення рентгенконтрастної речовини, і в одному — після доксорубіцину, котрий застосовується в онкології.

Передозування, головним чином, при самолікуванні, виявилося основною причиною смерті в 27% випадків загибелі пацієнтів після прийому ліків. Такі дані були озвучені на Першій науково-практичній конференції «Безпека ліків: від розробки до медичного застосування».

Найбільш частим з несмертельних побічних ефектів прийому ліків є алергія. Хоча і вона в окремих випадках може призвести до смерті пацієнта. За словами головного алерголога Мінохоронздоров'я професора Бориса Пухліка, з 100 тисяч чоловік у 2% розвивається алергія на ліки, у 10% з них після прийому ліків наступає анафілактичний шок, який в 10% випадків закінчується летально.

Як вважає директор Державного фармакологічного центру Віктор Чумак, велика кількість побічних ефектів і ускладнень після прийому ліків пов'язана з появою препаратів, що мають високу біологічну активність, нераціональним застосуванням вже знайомих ліків, використанням неякісних лікарських засобів і, що найактуальніше для нашої країни, самолікуванням.

Подробиці про небезпеки, які виникають при неправильному застосуванні лікувальних препаратів, читайте в статті Тетяни Галковської «Пігулка з летальним наслідком» в свіжому номері «ДТ».