Ленінський райсуд Харкова виніс вирок асистентові кафедри гінекології й акушерства Харківського медуніверситету Дмитру Демиденку: 61-річний кандидат медичних наук визнаний винним в порушенні встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини. Правозахисники сумніваються в справедливості вироку.
Дмитро Демиденко засуджений до виплати штрафу у розмірі 850 гривень і компенсації судових витрат у розмірі 750 гривень. Звинувачення доктора в незаконній торгівлі органами або тканинами суд відхилив. Прокуратура Ленінського району визнала вирок надто м'яким і подала на нього апеляційну скаргу
За словами самого медика, хворого діабетом пацієнт прийшов до нього зі скаргою на безпліддя. Після огляду йому було рекомендовано зробити підсадку фрагменту плаценти з поясненнями, що це апробований метод, який з успіхом використовується при лікуванні безпліддя.
Після консультації з терапевтом, який підтвердив можливий позитивний ефект від операції, хворому підсадили в сідничний м'яз фрагмент плаценти. Відразу після операції хворого зустріли співробітники СБУ і міліції, які відвезли його в лікарню, де під відеозйомку знову поклали на операційний стіл і фрагмент плаценти з сідниці вилучили.
На думку Євгена Захарова, співголови Харківської правозахисної групи, стаття 143 Кримінального кодексу, яку інкримінували Демиденку, в даному випадку застосована абсолютно неправомірно.
«Ця стаття спрямована на захист донора органів і тканин від нанесення шкоди його здоров'ю. Плацента є органом людини під час вагітності і перестає ним бути після того, як автоматично відторгається в результаті фізіологічних пологів. За таких умов захист здоров'я донора не має сенсу» — вважає правозахисник. За його словами, зараз на розгляді судів знаходяться ще два аналогічні випадки.
Подробиці про перший завершений судовий процес з приводу незаконної трансплантації людських тканин в Україні читайте в статті Валентини Гаташ «На лаві підсудних — вчений» у свіжому номері «ДТ».