UA / RU
Підтримати ZN.ua

Техніка хірургічної безпеки

Ускладнення після хірургічних операцій є однією з головних причин летального кінця та інвалідності...

Автор: Оксана Приходько

Ускладнення після хірургічних опера­цій є однією з головних причин летального кінця та інвалідності. Хоча уникнути їх, як показує практика, не так уже й складно. Зокрема, у восьми госпіталях, в яких рік тому було впроваджено своєрідну техніку безпеки, смертність скоротилася на 40 відсотків, а кількість ускладнень після операцій — на третину.

Атул Гаванде з Гарвардської школи охорони здоров’я в онлайновій версії The New England Journal of Medicine стверджує, що визначити, які з усіх 19 пунктів «техніки безпеки» є найбільш важливими, а які — найменш, наразі неможливо. Водночас він вважає необхідним, щоб кожен член хірургічної бригади назвав пацієнтові своє ім’я, посаду та функції, а також щоб останньому було доступне пояснено, чому він опинився на операційному столі і що з ним збираються робити. Мало того, потрібно переконатися, що на столі лежить саме той пацієнт, якому призначено саме цю конкретну операцію!

Далі помічники повинні особисто запевнити хірургів у тому, що всі необхідні інструменти наявні і простерилізовані. Потрібно також переконатися, що пацієнт у процесі підготовки до операції отримав необхідні антибіотики, які допоможуть запобігти післяопераційній інфекції. Потім члени бригади повинні перевірити, чи достатнім є запас крові на випадок серйозної крововтрати, а також переконатися, що апаратура, яка реєструє рівень насичення крові киснем, справна і надає всю необхідну інформацію. А після завершення операції знову перевірити наявність використаного інструментарію і упевнитися, що в тілі пацієнта нічого не забуто.

Відразу, не відходячи від столу, члени бригади повинні оцінити результати хірургічного втручання і спільно обговорити заходи, які допоможуть пацієнтові в процесі одужання.

Під час цього дослідження, проведеного під егідою ВООЗ, було задіяно госпіталі США, Канади, Великобританії, Йорданії, Нової Зеландії, Індії, Філіппін і Танзанії. У рамках дослідження проаналізовано результати 7688 операцій. Половину операцій було проведено до впровадження рекомендованої техніки безпеки, половину — після. В другому випадку смертність скоротилася з 1,5% до 0,8%, частота післяопераційних ускладнень — з 11 до 7%.