UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світу загрожує епідемія хронічних недуг

Епідемія хронічних хвороб захлеснула світ. Вона загрожує звести нанівець успіхи, досягнуті в боротьбі з інфекціями...

Епідемія хронічних хвороб захлеснула світ. Вона загрожує звести нанівець успіхи, досягнуті в боротьбі з інфекціями. Про це говориться в опублікованій у вересні доповіді Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Наведені дані невтішні: за попередніми підрахунками, до кінця 2005 року наша планета недолічиться 58 мільйонів своїх жителів, виною загибелі 35 мільйонів із них стануть хронічні недуги. Це вдвічі більше, аніж від інфекційних хвороб, недоїдання, ускладнень під час вагітності та пологів разом узятих. Урозріз із поширеними уявленнями, 80% смертей від проблем із серцево-судинною системою, діабету та раку припадають на частку країн із низькими і середніми доходами населення.

На думку головного редактора журналу «Ланцет» Річарда Хортона, за всім цим стоять два головні «вороги» — куріння та надлишок ваги. Хвороби, що вони ними провокуються, в жодному разі не прерогатива багатих держав. Жителі країн, що розвиваються, — заручники мультинаціональних корпорацій, котрі збувають тут не дуже якісну їжу. За даними ВООЗ, майже мільярд жителів Землі страждає від надлишкової ваги чи ожиріння.

Сьогодні головні зусилля медиків спрямовані на боротьбу з ВІЛ/СНІД, малярією та туберкульозом, тим часом хронічні хвороби поступово виходять з-під контролю, вважає Хортон. І якщо не вжити термінових заходів, світ захлесне хвиля хронічних недуг. Країни, що розвиваються, опиняться під подвійним тиском і тих, й інших.

Проаналізувавши статистику за 2004 рік, представники ВООЗ «списали» 4,9 мільйона смертей на куріння, 7,1 мільйона — на проблеми, пов’язані з високим тиском.

До 2015 року загальна смертність від інфекційних хвороб, недоїдання, ускладнень під час вагітності й пологів зросте «всього» на 3%, тоді як від хронічних — на 17%. Тобто з 64 мільйонів «запланованих» смертей 41 мільйон припаде на хронічні хвороби. Зниження цього показника на 2% на рік дозволить зберегти до 2015 року 36 мільйонів життів.