UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стережись, туберкульоз!

Ні державна програма боротьби з туберкульозом, ні збільшення фінансування, ні робота всіляких комісій та комітетів — ніщо не змогло загальмувати епідемію цієї небезпечної хвороби в Україні...

Автор: Ольга Григоренко

Ні державна програма боротьби з туберкульозом, ні збільшення фінансування, ні робота всіляких комісій та комітетів — ніщо не змогло загальмувати епідемію цієї небезпечної хвороби в Україні. Вплинути на ситуацію взялася Верховна Рада, яка впродовж дня встигла розглянути одразу два законопроекти, що стосуються проблем туберкульозу.

Першого законопроекту — про внесення до Закону України «Про боротьбу з захворюванням на туберкульоз» змін, які стосуються хворих у закладах кримінально-виконавчої служби, — депутати не підтримали: після нетривалого обговорення його було відхилено.

Зате другий отримав рекордну (як на соціальну тематику) кількість голосів: 341 депутат підтримав законопроект, підготовлений комітетом ВР із питань охорони здоров’я, материнства та дитинства.

Що нового запропонували законодавці? Нарешті і в Україні буде створено реєстр хворих на туберкульоз, із чого, власне, й починається будь-яка медична програма в європейських країнах. Правила створення та ведення реєстру мало розробити Міністерство охорони здоров’я, а затвердити — Кабінет міністрів. При цьому дотримуватиметься лікарська таємниця: інформація про людей, внесених до цього списку, має залишатися конфіденційною.

Законопроект передбачає посилення заходів профілактики й активізацію зусиль із виявлення хворих на туберкульоз, — до цього залучатимуться працівники всіх медичних закладів, незалежно від форм власності. Профілактичний огляд стане обов’язковим не до 14-річного віку, як тепер, а до 18-ліття.

Більш жорстко виписано правила, які дозволяють обмежити поширення мікобактерій у суспільстві. Передусім це торкнеться дітей та молоді, — хворим із відкритою формою туберкульозу заборонять відвідувати навчальні заклади, їхнє навчання зобов’язані організувати в спеціальному порядку. Якщо ж хворий проігнорує рекомендації лікарів і вимоги закону, його примусово ізолюють у спеціалізований навчальний заклад.

Сьогодні хворі на туберкульоз, серед яких багато асоціальних громадян, самі вирішують — лікуватися їм чи ні. Нові норми закону передбачають: у разі відмови хворого на заразну форму туберкульозу від госпіталізації в стаціонарну протитуберкульозну медустанову, рішення прийматиме суд, куди зобов’язана подати відповідну заяву санепідемслужба. Суд має право винести рішення про обов’язкову ізоляцію, що може тривати від одного до трьох місяців. За цей час, як стверджують медики, хворий стане безпечним для оточення.

У першому читанні (після нетривалого обговорення) ці пропозиції пройшли, але що скажуть правозахисники, коли законопроект стане законом?!

Усе це додасть роботи медикам, які муситимуть не тільки лікувати, а й виявляти та примушувати до лікування хворих на туберкульоз. Результати, безумовно, залежатимуть від рівня зарплати тих, хто стане виконувати закон.