UA / RU
Підтримати ZN.ua

Смертність у регіональному розрізі

Свята наближаються

Автор: Євген Істребін

22 грудня Держкомстат опублікував показники смертності в розрізі областей. У жовтні найбільше зростання смертності зафіксоване в областях із великими містами-мільйонниками — у Києві, Харкові, Дніпрі, Львові. Так, порівняно з п'ятилітніми середніми показниками за жовтень, зростання смертності становило в Харківській області +31,6%, в Києві — +28,8%, у Дніпропетровській області — +26,7%, у Львівській — +25,8%.

В абсолютному вираженні, найбільша надлишкова смертність була в Дніпропетровській (1168 людей) і Харківській (1129) областях. Усього по Україні надлишкові смерті становили 9205 випадків.

Оскільки кількість населення України постійно зменшується, буде правильно рахувати не абсолютні показники смертей, а смертність на душу населення. У таблиці 3 — дані щодо смертності за кожен місяць на 1 мільйон населення в кожній області відносно смертності за п'ять попередніх років.

Тут ми бачимо парадоксальні цифри. Насамперед в очі впадає зниження смертності в Донецькій та Луганській областях на 27–30%, особливо з березня по серпень у Донецькій області. Цифри дивні. Пігулок від безсмертя поки що ніхто не винайшов, і тому смертність не може раптом знизитися на 25–30%. 

У таблиці 4 — цифри смертей по Донецькій області за шість років і чисельність населення області для довідки. У таблиці 5 — те ж саме по Луганській області. 

 Як бачимо, за даними Держкомстату, в Донецькій області досі проживає 4,1 мільйона, а в Луганській — 2,1 мільйона людей. Це призвело до того, що рівень смертності в Донецькій і Луганській областях видається вдвічі-втричі нижчим, ніж в інших регіонах України, оскільки заявлена чисельність населення в цих областях давно вже не відповідає реальній. Ще один аргумент на користь необхідності проведення перепису. 

Наочніше це демонструє таблиця 6 — із даними щодо смертності на 1 мільйон населення. 

Але повернімося до областей, у яких уже п'ять місяців спостерігається найвище зростання смертності, — Львівської, Чернівецької, Івано-Франківської, Закарпатської та міста Києва. З 10–15% зростання смертності тут сягнуло 20–25%, а подекуди — 30% 

Наочніше це демонструють графіки по областях. 

Львівська область 

Чернівецька область 

Івано-Франківська область 

Окремо хочу звернути увагу на Київ, де смертність на душу населення в жовтні зросла до максимуму за останні шість років!

Причини такого значного зростання надлишкової смертності очевидні — COVID-19. При цьому через недостатнє тестування кількість офіційно зафіксованих від ковіду смертей утричі нижча від надлишкової смертності. Докладніше про це — у статті Ігоря Іванова та Ігоря Бровченка.

На жаль, очікувати, що картина поліпшиться, навряд чи варто. Навпаки. У листопаді смертність від ковіду зросла ще більше, а отже більше й надлишкових смертей. Якщо у жовтні їх було 9205, то в листопаді може бути 10–15 тисяч. 

 Щодня ми втрачаємо життя сотень наших співвітчизників: у жовтні — 300 людей на день, у листопаді — близько 400–450, а в грудні може бути 500 смертей кожного дня. Лікарні переповнені. Пацієнтів виписують додому з аномально низькою сатурацією. Волонтери панічно шукають кисневі концентратори, щоб не дати людям померти. Але допомогти, на жаль, устигають далеко не завжди й не всім. 

 Тим часом біля Офісу президента, «турбуючись про народ», встановлюють карусель та ковзанку, сперечаються про капелюх на ялинці, і ніхто не впроваджує локдауну, заспокоюючись офіційними, часто дивно непослідовними цифрами про нові випадки зараження. Мінздоров’я будує замки на піску, плануючи в наступні два роки вакцинацію невеликої частини населення вакциною з 70-відсотковою ефективністю і шкрябаючи по засіках доброзичливих до України країн у пошуках надлишків. 

Ну, а щоб населення не нудьгувало, «95 квартал» у поміч. Доки десь без кисню задихаються люди, біля взятого під охорону поліцією Палацу «Україна» товпляться шанувальники творчості дітища президента Зеленського... і протестувальники-ФОПи. Свята наближаються...

Більше статей Євгена Істребіна читайте за посиланням.