UA / RU
Підтримати ZN.ua

ШЛЮЗ ДЛЯ МОЗКУ

Американська компанія Cyberkinetics Inc. днями одержала дозвіл від Управління з контролю над лікарськими препаратами і продуктами харчування на імплантацію в мозок пацієнтів спеціальних мікрочіпів...

Автор: Євген Сташевський

Американська компанія Cyberkinetics Inc. днями одержала дозвіл від Управління з контролю над лікарськими препаратами і продуктами харчування на імплантацію в мозок пацієнтів спеціальних мікрочіпів. Ці мініатюрні пристрої — квадратні пластинки розміром у 4 мм — реєструватимуть активність нейронів кори головного мозку, відповідальних за моторику кінцівок. Потім учені повинні будуть транслювати зареєстровані сигнали в комп’ютерний код, який надалі може бути використаний для надання руху автоматичним протезам.

Чіп, відомий під робочою назвою «мозковий шлюз», із допомогою спеціальних малюсіньких відростків дозволяє відстежувати активність невеликих груп нейронів. Зібрана інформація по дротах, які проходять крізь черепну кістку, надходитиме на зовнішні пристрої збирання й обробки інформації. Саме необхідність використання подібних дротів і викликає найбільші побоювання у медиків через підвищену загрозу проникнення інфекції. Тому зараз спеціалісти компанії працюють над бездротовою передачею інформації.

До клінічних випробувань нової методики спеціалісти Cyber Kinetics Inc. приступили після серії вдалих експериментів на тваринах. Трьом мавпам у ділянку кори головного мозку, відповідальну за моторику, вживили аналогічні пристрої. Протягом тривалого часу мавп навчали працювати з комп’ютерним джойстіком і фіксували нейронну активність мозку. На основі цієї інформації було розроблено комп’ютерну програму, яка дозволила здійснювати маніпуляції з джойстіком лише на підставі електричних імпульсів, що вловлюються безпосередньо з мозку тварини. Крім того, в історії медицини вже зафіксований результат експерименту, завдяки якому повністю паралізована людина з допомогою мозкового імплантата отримала можливість рухати курсор по екрану монітора.

Працівники Каліфорнійського технологічного інституту, котрі працюють над створенням аналогічної методики, також вважають своєчасним перехід на експерименти на людях. Хоча і попереджають: конкретних результатів обіцяти поки ніхто не може. Вчені проситимуть пацієнтів уявляти найпростіші рухи і потім намагатися відтворити їх із допомогою автоматизованих кінцівок.