UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЩОБ КІЛЕР НЕ ДРІМАВ

Кілери, поліцейські, наглядачі, охоронці, солдати — так називаються клітини нашого організму, які розпізнають чужорідні елементи на кшталт мікробів або знищують їх...

Автор: Валентина Гаташ

Кілери, поліцейські, наглядачі, охоронці, солдати — так називаються клітини нашого організму, які розпізнають чужорідні елементи на кшталт мікробів або знищують їх.

Наша імунна система — досить досконалий і хитромудрий біологічний механізм виживання багатоклітинних організмів, що сформувався в результаті багатовікової еволюції. Та ось лихо — з різних причин система починає слабшати, старіти і перестає впізнавати як ворожих агентів із зовнішнього світу, так і свої мутовані клітини, кілери втрачають свої бійцівські якості. Такі порушення призводять до алергічних захворювань, сприяють поширенню СНІДу, гепатиту, туберкульозу, багатьох інших патологій, протистояти яким молодому організму досить часто не під силу.

Вчені усього світу шукають відповідь, чому імунна система перестає впізнавати змінені клітини? І як визначити, чи почала вона давати загрозливі збої до появи небезпечної хвороби? Працівники інституту біології Карельського наукового центру РАН розробили незвичний метод тестування імунної системи.

— Ми виділяємо з крові людини лімфоцити, — розповідає один з авторів методу, керівник групи імунології Євген Олійник, — впливаємо на них сильними активними речовинами, щоб змінити набір молекул-антигенів на поверхні клітин, і знову повертаємо в русло крові хазяїна. Якщо імунна система перебуває в нормальному стані, вона легко може розпізнати власні, злегка модифіковані лімфоцити, і реакції не відбудеться. А якщо злагоджена робота системи порушена, імунна система відреагує на введені лімфоцити як на чужі.

На думку фахівців, тест, який засвідчує стан системи імунного розпізнавання, у майбутньому дасть можливість попередити людину, що її імунна система ослаблена і потрібно вживати термінових заходів. Обстеження імунної системи можуть стати такими повсякденними й обов’язковими при відвідуванні медиків, як сьогодні клінічний аналіз крові. Втім, ще невідомо, коли саме новий метод ввійде у практику. Поки що він занадто складний для масового відтворення у клініках, до того ж потребує відповідного обладнання.