UA / RU
Підтримати ZN.ua

SARS: АТАКА МУТАНТА

Майже щороку в різних регіонах Землі виникають спалахи інфекцій. Деякі з них принципово нові й набувають глобального характеру поширення, інші вдається локалізувати й повністю знищити...

Автор: Сергій Гордієнко

Майже щороку в різних регіонах Землі виникають спалахи інфекцій. Деякі з них принципово нові й набувають глобального характеру поширення, інші вдається локалізувати й повністю знищити. Треті існують давно на локальних територіях, і в час інтенсивних міграцій завойовують нові землі. Типовий приклад — вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який викликає СНІД. Його батьківщина — Африка, а джерело переносу інфекції в популяцію людини — мавпи, носії та «резервуари» ВІЛ-подібних вірусів. Із тієї самої Африки завезли, зокрема, в Україну важке паразитарне захворювання дірофіляріоз. Це довгі, до 20—30 см, тонкі (діаметром 1 мм) глисти, які живуть під шкірою та у внутрішніх органах (включаючи серце) людини, бродячих і домашніх тварин. Передається зараза через укуси комарів і поступово поширюється, оскільки на боротьбу з бродячими тваринами й комарами кошти не виділяються.

З початку нинішнього року весь світ стурбовано стежить за поширенням нового вірусу, який нагадує симптомами чи то грип, чи то пневмонію. Хвороба попередньо отримала назву SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), що в перекладі означає важкий гострий респіраторний синдром. Певне, незабаром новому вірусу дадуть назву на честь італійського доктора Карло Урбані, який першим встановив атипову пневмонію і загинув від неї.

З’явившись зненацька в лютому нинішнього року в Китаї в провінції Гуандун спалах нового захворювання спричинив виникнення відразу кількох гіпотез, на перший погляд просто неймовірних. Скажімо, пролунали заяви, мовляв, збудник атипової пневмонії має штучне походження і вийшов із надр військово-біологічних лабораторій. Війна в Іраку та період нагнітання міжнародної напруги з хвилею масових антивоєнних маніфестацій, котрий передував цьому, дають вагомий привід припустити, що поява нової хвороби вигідна обом протиборчим сторонам. Зокрема, антиіракській коаліції — для відвертання уваги міжнародної громадськості від війни й особливо з метою впливу на пацифістів, які зазвичай бережно ставляться до свого здоров’я. Основна профілактична рекомендація під час поширення будь-якої інфекції — уникати скупчення людей — мала подіяти ефективніше, ніж будь-які поліцейські заходи, застосовувані для розгону демонстрацій. З іншого боку, напружений, але безрезультативний пошук біологічної зброї в Іраку підготував громадську думку до легкого сприйняття інформації про можливість її використання в будь-якій точці земної кулі. Інше сенсаційне припущення зробили двоє вчених із Великобританії, які заявили, що вірус атипової пневмонії занесений на Землю з космосу з допомогою комети.

Життєздатності обох версій сприяло те, що понад два місяці кращі вчені світу не могли розпізнати тип вірусу. Збудника атипової пневмонії вдалося ідентифікувати лише нещодавно. Ним виявився нетиповий коронавірус, який одночасно має ряд ознак, характерних для хламідій, корі, свинки та собачої чумки. Як відбулися подібні мутації (адже в цілому слабкопатогений коронавірус викликає лише легкі ознаки звичайної застуди без високої температури та летальності), залишається загадкою.

Проте більшість вірусологів не схильні вважати, що нова хвороба має штучне походження. Проти цього свідчить «гуманний» характер епідемії: смертність від атипової пневмонії становить 4%, що цілком відповідає філософії «нульових втрат». Як правило, від SARS гинули люди похилого віку та пацієнти з ослабленим імунітетом, проте останнім часом почастішали випадки смерті серед молодих людей із нормальною імунною системою. Це викликає думку про швидкі мутації нового різновиду вірусу та посилення його агресивних властивостей. За останній місяць зріс і відсоток смертності — до 7%.

Найчастіше за природних умов нові віруси грипу зароджуються в Південно-Східній Азії — Китаї та Гонконгу. Китай, особливо його південні густонаселені провінції, є справжнім розсадником нових хвороб. Крім «іспанки», що була завезена з Китаю до Іспанії, звідси взяли свій початок й інші світові пандемії грипу. Не випадково класичні варіанти грипу звуться «Гонконг», «Шанхай» і т.п. Штам «Гонконг» має безліч серотипів, які, видозмінюючись, періодично викликають нові спалахи захворювання. Гонконг узагалі вважається таким собі генератором вірусів. Тут у тісноті, у теплому та вологому кліматі поруч живуть люди, тварини та домашня птиця. Вірусам грипу, що постійно мутують і схильні до інтенсивного обміну генетичним матеріалом, тут справжнє привілля. Встановлено: між епідеміями вірус грипу «живе» у тілах свиней та курей. Це призводить до мутацій і надбання нових агресивних властивостей. Відомо також, що представники азіатської національності чутливіші до вірусу грипу, ніж представники інших рас. Генетично детермінована чутливість людей також сприяє генерації агресивних штамів вірусу та їхньому швидкому поширенню.

Шляхи зараження SARS можуть бути різними. Звичайно, основний — це повітряно-краплинний. Тісний замкнутий простір, у якому перебуває хворий, системи кондиціонування повітря сприяють швидкому поширенню інфекції. Проте не виключено, що заразитися атиповою пневмонією можна і через побутові предмети, з якими контактував хворий. Як стало відомо, вірус виявився живучішим, аніж вважали раніше. За інформацією ВООЗ, вірус стабільний при кімнатній температурі протягом 1—2 діб. Кисле середовище (розбавлений оцет) та звичайні миючі засоби, що містять хлор, швидко його вбивають.

Підключення кращих вірусологічних лабораторій світу до проблеми ідентифікації збудника SARS дало певні результати. Вже розшифровано послідовність генів вірусу. Можливо, протягом тижня-двох ученим удасться розробити діагностичний тест для точного визначення нової хвороби, а протягом від кількох місяців до року отримати ефективну вакцину та лікарські засоби. Проте першою фірмою, яка запропонувала світу діагностичну тест-систему, стала німецька біотехнологічна компанія Artus GmbН. Її розробка дозволяє методом ПЦР виявити коронавірус у мазках із горла, мокроті та фекаліях. Результат можна отримати протягом двох годин. В Інституті Пастера у Франції, відомого своїми працями в галузі ВІЛ/СНІДу, також створений тест для виявлення атипової пневмонії. На основі розшифрованого геному та штучно модифікованого протеїну створено два мобільних китайських діагностичних тести.

Поки ж діагноз захворювання ставиться на основі тестового виключення вірусу грипу, мікоплазми, пневмокока та інших збудників пневмонії й за характерними клінічними ознаками: раптова поява високої (вищої за 38°С) температури, сухий кашель і утруднення дихання аж до ознак ядухи, до яких іноді додаються болі в горлі. Динаміка розвитку захворювання дуже швидка, деякі хворі гинули протягом доби. Інкубаційний період при атиповій пневмонії коливається в межах 3—10 днів, хоча спостерігалися випадки, коли клінічні прояви захворювання в європейців наставали через два тижні після повернення на батьківщину з Китаю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на 3 травня 2003 року вірус зареєстрований вже в 32 країнах. Кількість людей, що захворіли, перевищила 6234 особи, а померлих — 435. Передбачається наявність ще близько 7000 інфікованих, у яких хвороба поки що не проявилася (інкубаційний період) чи не проявиться (транзитарне інфікування). В останньому випадку тимчасовий носій вірусу небезпечний для сприйнятливого оточення.

Стали з’являтися повідомлення про завезення нової інфекції до деяких країн СНД, які межують із Китаєм, проте виявилося, що тривога була помилковою, оскільки при детальному обстеженні виявляли типовий вірус грипу. В Україні випадків атипової пневмонії поки що не зареєстровано. На прес-конференції, яка відбулася кілька днів тому в Мінздоров’ї України, про це офіційно заявила головний державний санітарний лікар України Ольга Лапушенко. Секретар РНБОУ Євген Марчук також підтвердив: SARS в Україні немає.

Профілактичним заходам у світі приділяється велика увага, і в багатьох країнах вони є безпрецедентними. Насамперед генеральний директор ВООЗ Гро Харлем Брутланд звинуватила китайську владу в тривалому замовчуванні появи випадків нової хвороби — у результаті згаяного часу втрачений контроль над поширенням SARS. Вперше за останні 10 років ВООЗ виступила з міжнародним попередженням про небезпеку для мандрівників, надавши рекомендації, як уникнути зараження.

Влада Китаю, налякана масштабами епідемії, йде на радикальні кроки, щоб не допустити поширення вірусу. 30 квітня ц.р. у 65 км від Пекіна створено резервацію для інфікованих SARS, будується медичний центр для ізоляції хворих атиповою пневмонією на 508 палат з індивідуальними кондиціонерами та устаткуванням — печами для спалювання сміття та лікарняних відходів. Влада Пекіна тримає на домашньому карантині понад чотири тисячі чоловік, які були в «близькому» контакті з хворими. Під карантин потрапили чимало китайських сіл, припинено заняття в школах, студентам пекінських вузів із метою недопущення поширення інфекції наказано залишатися в столиці під час травневих канікул.

Проте Піднебесна залишається єдиною країною у світі, де поширення SARS не вдається взяти під контроль, і, за словами експерта ВООЗ Девіда Хеймана: «Китай є нерозгаданою ланкою всієї формули, і, якщо Китай не зможе приборкати епідемію, покінчити з нею буде неможливо». 3 травня ц.р. влада КНР офіційно оголосила про свою поразку у боротьбі з SARS на нинішньому етапі — кількість хворих по всій країні невпинно росте. В результаті Китаю загрожує міжнародна ізоляція.

Санітарно-епідеміологічну службу України приведено в стан підвищеної готовності. Сформовано бригади лікарів для проведення комплексу екстрених заходів. Бортпровідники літаків і провідники потягів пройшли інструктаж щодо негайного повідомлення про підозрілих пасажирів із симптомами хвороби. Організовано та оснащено карантинні пункти в портах, аеропортах і вокзалах. Лікарі цих пунктів перевіряють пасажирів, які прибувають з Азії.

Лікування хворих на атипову пневмонію має певні труднощі, оскільки ще немає специфічних лікарських засобів, які впливають на збудників сімейства Paramyxoviridae. Єдиним засобом профілактики вважають багатошарову марлеву пов’язку, продажі якої в усьому світі різко зросли. Проте китайські лікарі заявили: у лікуванні атипової пневмонії вони на правильному шляху, застосовуючи відомі тисячоліттями засоби, що посилюють імунну відповідь організму й стимулюють продукцію інтерферону в поєднанні з сучасними західними ліками. Той факт, що у США за наявності 54 випадків захворювання SARS не зареєстровано жодної смерті, засвідчує: за певних умов розвитку медицини навіть симптоматичне лікування може бути успішним. Такими умовами є правильна діагностика й адекватна медична допомога на ранніх стадіях хвороби.