UA / RU
Підтримати ZN.ua

РЕГІОН «ПЕРЕМІГШОГО КАРІЄСУ»

Крим — регіон з високим рівнем поширення стоматологічних захворювань. У різних вікових групах населення від них потерпає від 73 до 96 відсотків — фактично ми живемо в регіоні «перемігшого карієсу»...

Автор: Микола Семена

Крим — регіон з високим рівнем поширення стоматологічних захворювань. У різних вікових групах населення від них потерпає від 73 до 96 відсотків — фактично ми живемо в регіоні «перемігшого карієсу». Рівень захворюваності навколозубних тканин сягає 84 відсотків. Щороку до стоматологів звертається 2,3—2,5 мільйона кримчан, стоматологія стала наймасовішим видом медичної допомоги. Проте в умовах кризи галузь виявилася найвразливішою — 89 відсотків установок повністю вичерпали свій ресурс, оновлюваність парку основних засобів протягом останніх п’яти років не перевищує одного відсотка при нормі 12%. Забезпеченість стоматологами становить 3,3 лікаря на 10 тисяч населення, що нижче середнього показника по країні (3,9). Через недостатнє фінансування придбання витратних матеріалів і ремонт устаткування проблемні, щодня простоює 25 стоматологічних робочих місць, розгорнути стоматологічну допомогу в регіоні на рівні потреби сьогодні неможливо. Де ж вихід?

Уряд і Верховна Рада Криму затвердили й реалізують спеціальну програму розвитку стоматологічної допомоги населенню, яка охоплює, з одного боку, реформування самої служби, з другого— масове навчання й участь усього населення. Програму розраховано на п’ять років, протягом яких буде використано 9,8 мільйона гривень.

Достеменно встановлено, що на територіях, де вміст фтору в питній воді менше 0,8 міліграма на літр, зуби масово уражає карієс. Жоден із регіонів Криму не містить необхідних концентрацій фтору та інших мікроелементів у воді (не більше 0,4 міліграма на літр). Ще одне джерело високої захворюваності зубів кримчан — підвищена цукристість харчових продуктів.

У Криму є система планового оздоровлення дітей і підлітків, для чого в школах розгорнуто лише 219 стоматологічних кабінетів, до того ж усі вони потребують переоснащення. Для лікування необхідно купувати понад 800 найменувань специфічних матеріалів, інструментів і препаратів, але використовується поки що тільки 785. Очевидна необхідність докорінного по-ліпшення стоматології.

На думку міністра охорони здоров’я Криму Андрія Підаєва, програма «Стоматологія» розв’язує цю проблему. Вже 2001 року на її реалізацію піде понад 2,7 мільйона гривень. На ці гроші буде куплено 200 нових і реконструйовано 40 відсотків парку стоматологічних установок, закуплено детальні рентгенапарати. Уже розпочато діагностування початкового карієсу методом лазерної флуоресценції, розгортається лікування ускладненого карієсу з застосуванням методики депо-форезу. Місцеві органи влади ввели посади лікарів-стоматологів у місцевих лікарнях, у зв’язку з чим забезпеченість Криму сягне рівня 4,5 лікаря на 10 тисяч населення.

Розроблена та впроваджується навчальна програма з гігієни ротової порожнини, 10 тисяч гривень щороку планують витрачати на пропаганду здорового способу життя. У штатах стоматологічних закладів з’являться посади гігієністів, для чого в Кримському медичному коледжі буде відкрито спеціальність із гігієни ротової порожнини.

Проте поки що роботу за програмою не розгорнуто й наполовину. І все-таки, стверджує міністр охорони здоров’я Криму Андрій Підаєв, результати не забаряться, оскільки міністерство сподівається, що фінансування заходів програми рік у рік зростатиме...