UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пробковий інфаркт

Люди, котрі потрапили в дорожню пробку, протягом кількох найближчих годин ризикують одержати інфаркт утричі частіше, аніж ті, хто уник аналогічного випробування на міцність...

Автор: Оксана Приходько

Люди, котрі потрапили в дорожню пробку, протягом кількох найближчих годин ризикують одержати інфаркт утричі частіше, аніж ті, хто уник аналогічного випробування на міцність. Причому і водії (як автомобілісти, так і велосипедисти), і пасажири. Епідеміологу Національного дослідницького центру екології та охорони здоров’я Німеччини Аннет Петерс важко визначити, в якому ступені цей ризик визначається перебуванням в атмосфері, забрудненій автомобільними вихлопами, а в якій — емоційним стресом.

Попри те що зазвичай забруднення повітря пов’язують із респіраторними проблемами, автор дослідження вказує на зростання кількості фактів, які свідчать про взаємозв’язок між вдиханням забрудненого повітря і розвитком серцево-судинних захворювань. Зокрема, такі результати було отримано в процесі опитування 900 жертв серцевих нападів, зареєстрованих із 1999 по 2001 роки в Німеччині. Опитаним пропонували докладно відновити свою діяльність як у день самого нападу, так і протягом чотирьох передуючих цьому днів. Виявилося,
у день нападу жертви інфаркту провели в дорозі значно більше часу, аніж напередодні. При потраплянні в пробку ризик інфаркту триразово зростав протягом години до нападу як для водіїв автомобілів, так і для користувачів громадського транспорту, а для велосипедистів — у чотири рази.

Автори дослідження і самі були здивовані дуже коротким часовим проміжком для розвитку інфаркту після потрапляння в пробку. 2002 року журнал The Lancet опублікував дослідження, в якому вказувалося, що жителі Нідерландів, чиї будинки розташовано поблизу основних автотрас, умирають від серцево-судинних захворювань удвічі частіше, ніж у середньому по країні. Кілька інших досліджень виявили приналежність до групи ризику інспекторів дорожнього руху, водіїв таксі і тих, хто постійно пов’язаний із перебуванням поблизу автотрас. Однак емоційний чинник, пов’язаний із потраплянням у дорожню пробку, оцінюється далеко не так однозначно. Чимало фахівців стверджують, що автомобілісти і пасажири в подібних ситуаціях відчувають значно більші емоційні перевантаження, аніж велосипедисти. Однак страждають при цьому менше.