Як стверджують учені, що займаються проблемами харчування, в Україні існує так званий «прихований голод». Цей термін означає стійке порушення структури харчування, або стан, коли людина за певних умов не споживає в достатній кількості біологічно цінних харчів — м’яса, риби, яєць, молочних продуктів, овочів, фруктів. Водночас у її раціоні переважають хліб та інші борошняні вироби, тваринні жири, картопля, зернобобові. Порівняно з 1990 роком, люди стали менше споживати м’ясних (на 56%), молочних продуктів (на 45%), яєць (на 35,7%), овочів і фруктів (на 47,8%).
Вчені застерігають, що «прихований голод» загрожує фізичному й інтелектуальному здоров’ю нації. Від нестачі якісних харчів, багатих на вітаміни, макро- та мікроелементи, зростає кількість не лише соціально обумовлених хвороб, таких як туберкульоз, а й захворювань серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, онкологічних тощо.
Про все це йшлося на засіданні координаційної ради, яка, за рішенням сесії Академії медичних наук України, розробляє «Концепцію державної політики в галузі харчування населення».
Які ж ключові принципи державної політики у галузі харчування?
Харчові продукти не повинні негативно впливати на стан здоров’я людини. Держава має гарантувати безпечність продуктів харчування — зазначається, зокрема, у проекті «Концепції…».
Особливу уваги держава повинна звернути на раціональне харчування дітей. Харчування має не тільки задовольняти фізіологічні потреби організму людини в поживних речовинах і енергії, а й виконувати профілактичні та лікувальні функції.
І нарешті, харчування має сприяти захисту організму людини від несприятливих умов довкілля.
Загалом, політика в галузі харчування спрямована на зміцнення і збереження здоров’я населення, профілактику захворювань, поліпшення демографічної ситуації в Україні.