UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПОГЛЯД ЧЕРЕЗ ТЕРНИ ДО ЗІРОК

На думку багатьох учених, нині в медицині настає «енергетична» ера, коли лікарі поступово відмовляються від поняття «скальпель»...

Автор: Ольга Суржик
Зліва направо: лікарі-офтальмологи Олександра Зборовська, Володимир Науменко, зав. відділенням Наталія Пасєчнікова
Операція триває п’ять-сім хвилин

На думку багатьох учених, нині в медицині настає «енергетична» ера, коли лікарі поступово відмовляються від поняття «скальпель». Сьогодні в світі на передові позиції вийшли лазерні технології, менш інвазивні (пошкоджуючі), ніж звичайні операції. Усі оболонки ока доступні для променів світла. Через зіницю можна легко дістатися до «нутрощів» ока й усунути «поломку».

— Справді, сьогодні існують різноманітні лазери: ріжучі, зашиваючі, пошкоджуючі, стимулюючі й інші, засновані на різноманітних принципах (кристалах, суміші газів, хімічних тощо), — говорить заслужений лікар України, керівник Київського міського центру лазерних методів лікування ока при «Центрі мікрохірургії ока» (ЦМО), кандидат медичних наук Наталія ПАСЄЧНІКОВА. — І якщо раніше всередині ока утворювалася, приміром, спайка, доводилося розрізати око. А сьогодні через зіницю променем спеціального лазера можна розрізати цю спайку всередині ока, не пошкоджуючи його поверхню. Приміром, при глаукомі (підвищеному внутрішньоочному тиску) традиційними методами робиться отвір в оці й відводиться рідина. А завдяки лазерним технологіям можна без розтину робити всередині ока спеціальний отвір, по якому рідина циркулюватиме правильно.

Якщо «ІАГ-лазер» призначений для розтину тканин, то існує і зашиваючий промінь, який ніби «запаює» дірочки на сітківці (завдяки цьому не відбувається її відшарування). За статистикою, серед всіх сліпих людей — 80% таких, котрі після 50 років втратили зір саме через захворювання сітківки. Тому нині в усьому світі особливу увагу приділяють лікуванню саме патологій сітківки й зорового нерва.

— Чи можна за допомогою лазерних методів лікувати інфекційні захворювання очей?

— Запальні захворювання найбільш відомі — це кон’юнктивіти, кератити, виразки роговиці. Запалення може поширитися на все очне яблуко. Аби визначити збудник захворювання, існує, приміром, біопсил. Проте подібні маніпуляції з таким тендітним і ранимим органом, як око, можуть викликати безліч ускладнень, аж до втрати зору, особливо в дітей. Дуже небезпечні для очей епідемії грізних інфекцій: туберкульозу, СНІДу, хламідіозу та ін. Досі лікування таких хворих є великою проблемою для офтальмологів.

Водночас відомо: якщо мікроорганізм чим-небудь зафарбувати й опромінити хвилею світла певної довжини, він загине. Причому не знадобиться приймати антибіотики. Досі така методика не застосовувалася для лікування захворювань очей. Базуючись на наукових дослідженнях, ми розробляємо зовсім новий (подібних публікацій за кордоном не було) метод — фотодеструкцію інфекційних агентів. Після того, як завершимо експеримент, репрезентуємо наші дослідження, виступимо з ними на міжнародних конференціях. Сподіваємося, наша розробка набагато підвищить ефективність лікування запальних захворювань очей.

— Ваша установа, як і раніше, залишається державною та перебуває в складі ЦМО?

— Завдяки допомозі Київської міської держадміністрації, у нашому розпорядженні три філії й сім лазерних установок різного виду. Вважаю, сьогодні в конкуренції з лазерними «велетнями» виграємо й за ціною та за впровадженням нових технологій, деякі з яких, до того ж, самі й розробляємо. Те, що ми на правильному шляху та перемагаємо в конкуренції за рахунок нових технологій і професіоналізму, підтверджують наші виступи й публікації за рубежем.

Недавно в Барселоні проходила престижна європейська конференція «ЄвроРетіна» (лати. «retina» — сітківка). На цьому найбільшому елітному конгресі з питань захворювань сітківки від України виступили фахівці ЦМО та представили розроблений нами метод транспупілярної термотерапії. Робота здобула високу оцінку. Навряд чи цим можуть похвалитися приватні фірми. Без фальшивої скромності скажу: наш досвід роботи куди більший, ніж усіх профільних установ СНД.

— Ви згадали про новий метод лікування сітківки — транспупілярну термотерапію. У чому його переваги?

— Як я вже сказала, саме захворювання сітківки найчастіше спричиняє сліпоту. Найнебезпечніше з них — макулодистрофія, котра вражає центральну частину сітківки, відповідальну за гостроту зору. При цьому захворюванні хворому недоступне читання, не кажучи вже про телевізор. Навіть замість облич дорогих людей така людина бачить лише велику чорну пляму.

Для лікування цієї страшної недуги зарубіжні офтальмологи вже освоюють нові методики. А ми першими серед країн СНД впровадили метод, за допомогою якого вже вилікували майже триста хворих, приречених на довічну сліпоту. Нині разом із Ніжинським заводом скануючих пристроїв модифікуємо спеціальний лазер для транспупілярної термотерапії (імпортний коштує кілька десятків тисяч доларів). Ще 2001 року фахівці ЦМО розробили методику на основі наявних лазерів, а через рік уже виступали з нашими досягненнями успішно вилікуваних макулодистрофій на «ЄвроРетіні».

— Очевидно, і методи діагностики також удосконалюються?

— Відома істина: хоч би як добре ми вміли лікувати, хоч би які новітні лазери були в нас у руках — не це головне. Передусім — слід правильно поставити діагноз. Без цього хворого вилікувати не можна. Потрібна не лише діагностична апаратура, а й уміння грамотно зібрати дані та зробити правильний висновок. У цьому сенсі ми також знаходимося на передових позиціях. Недавно модернізували прилад для комп’ютерної флюоресцентної ангіографії. Розробляємо і свої нові методи діагностики, так звані імідж-системи (системи огляду й інтерпретації картини очного дна під час і після операції, протягом усього подальшого нагляду за пацієнтом). Створюємо комп’ютерну базу даних, куди заноситимуться не лише дані кожного хворого, а й усі кольорові фотографії, протоколи операцій тощо.

— У приймальні величезна черга. І так щодня — хворих куди більше, ніж медперсоналу. Як же ви справляєтеся?

— Навантаження на кожну лазерну установку в нас удвічі-втричі більше, ніж вона може витримати, і більше, ніж може витримати лікар. І при цьому в нас черга на півроку вперед. Люди змушені чекати. Звісно, за цей час людина може втратити зір. Але іншого виходу поки що немає — чекають…Часто до нас приходять хворі, котрі не можуть заплатити кілька сотень доларів приватній фірмі. Але чимало, хоч і можуть це зробити, намагаються потрапити до професіоналів, підтвердити свій діагноз, довідатися про прогноз захворювання. І йдуть туди, де це роблять справді добре.