UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ольга Голубовська: "Грип не чекатиме, поки сімейний лікар на третій день прийме хворого і вирішить, куди його направити"

Перший тиждень нового року приніс тривожні звістки: грип активізувався, у деяких областях відзначено перевищення епідпорогу.

Автор: Ольга Скрипник

Після свят з'явилася інформація про перші його жертви - у Чернігові він забрав життя кількох людей, у тому числі вагітної жінки та її дитини, летальні випадки були також у Рівненській і Сумській областях.

Усього, за офіційною статистикою, їх було п'ять. Але невдовзі стало відомо, що тільки в Києві від грипу померли п'ятеро хворих віком від 45 до 80 років. Хоча в столиці епідпоріг не перевищений, але в Київській області вже зафіксовано значне зростання кількості захворювань, що свідчить про наближення епідемії.

Усе це змушує серйозніше розглядати ті загрози й ризики, які несе з собою грип нинішнього сезону, щоб мати можливість у міру сил підготуватися до епідемії і захистити своїх рідних і близьких. Розповісти про те, що мають знати про грип усі - і пацієнти, і медики, DT.UA попросило відомого вченого, доктора медичних наук, завідувачку кафедри інфекційних хвороб Національного медуніверситету професора Ольгу Голубовську, яка багато років займається професійною діяльністю і навчає студентів на базі інфекційної клініки Олександрівської лікарні Києва.

- Ольго Анатоліївно, чому ви вважаєте, що нинішній сезон грипу буде дуже складним? Що викликає тривогу - віруси якісь особливі, чи вони поводяться вкрай агресивно?

- У нинішньому сезоні ми маємо справу з двома вірусами типу А, які ще називають Каліфорнія і Сінгапур, а також із вірусом типу В. Для епідеміологів принципового значення це не має, але для клініцистів дуже важливо знати, який з них домінує, адже в кожного з них - свої особливості.

Викликати епідемії та пандемії під силу грипу А, перебіг якого тяжкий, з ускладненнями. Грип В теж може викликати епідемію, але його перебіг значно легший. Менш небезпечний тип С, який не викликає масових захворювань і не має такої мінливості, як інші.

При інфікуванні грипом А (H3N2) Сінгапур у групі ризику опиняються дві вікові категорії - діти до двох років, швидше навіть до п'яти, а також люди після 65. Захворювання дуже небезпечне для тих, хто страждає на хвороби серця й судин, легень, нирок, має цукровий діабет.

У грипу А(H1N1) Каліфорнія свої групи ризику - це вагітні, хворі на бронхіальну астму, цукровий діабет, а також люди, що мають надлишкову вагу.

Під час пандемії, викликаної цим вірусом у 2009–2010 роках, пік смертності припадав на вікову групу 25–49 років.

Зазвичай на грип очікують після Нового року - у січні–лютому. Але у нас зростання захворюваності почалося наприкінці листопада - початку грудня. З досвіду попередніх років відомо: що раніше починається грип - то складнішим буде його сезон.

У Києві сезон 2015–2016 року почався з того, що в листопаді загинули від грипу в одній сім'ї мати й донька. Випадок був дуже резонансним. Епідемія протікала важко, забрала багато життів.

- На які симптоми треба звертати увагу, щоб не сплутати ГРВІ з грипом? Чому так важливо виявити його в перші не дні, а години захворювання?

- Вірусні захворювання мають однаковий перебіг, але відрізняються між собою спектром ускладнень і групами ризику. Легкі форми грипу мало відрізняються від інших ГРВІ, і минають без наслідків для здоров'я.

При важкому грипі температура тіла прямо пропорційна ступеню важкості захворювання. Він починається різко - за кілька годин температура тіла досягає 39–40 градусів, сильно виражений інтоксикаційний синдром - ниття у всьому тілі, хворі не мають сил піднятися з ліжка.

Але якщо пацієнт уже в поважному віці або має важку патологію - діабет, хронічне захворювання нирок, легень, серцево-судинної системи, - температура тіла не є єдиним критерієм. Вона може бути не дуже високою, але є інші симптоми - стан раптом різко погіршується, загострюються хронічні захворювання. Лікар зобов'язаний звернути на це увагу.

До нас сьогодні перевели хворого з кардіореанімації. "Швидка допомога" спочатку привезла його в кардіологію - він скаржився на сильні болі за грудиною. Пацієнтові за 70. Під час обстеження переконалися, що інфаркту немає, а температура 37,3. Добре, що в колег є настороженість щодо грипу - викликали на консультацію лікаря з нашого відділення. Експрес-тест виявив грип. Те, що пацієнт вчасно потрапив у лікарню, урятувало його від ускладнень - він проходить лікування в палаті, а не в реанімації.

- В аналогічних обставинах цілком можуть опинитися хворі з хронічним захворюванням нирок або легень. І якщо орієнтуватися тільки на високу температуру, то грип можна "не впізнати"?

- Звичайно. Тому що підвищення температури тіла залежить від властивостей збудника, наскільки він агресивний, як він впливає - "дражнить" імунну систему. І від можливостей імунної системи - що сильніше вона відповідає на появу вірусу, то різкіше піднімається температура.

А якщо опірність організму знижена з різних причин, тоді організм не може вибудувати захист. У таких випадках температура може бути невисокою, але загальний стан дуже важкий, і прогноз досить серйозний.

Бувають і інші ситуації - люди молодого віку можуть мати високу температуру, але почуваються нормально, з атаками вірусу організм справляється.

Що ще важливо в клінічному плані?

Ми завжди нагадуємо студентам, що кожен респіраторний вірус максимально вражає "свій" відділ респіраторного тракту. Парагрип, приміром, атакує гортань - тому з'являється охриплість голосу.

При грипі А (H3N2) пік ураження - трахеї, тому ниє за грудиною. Це характерна його ознака.

Коли хворий скаржиться, що пече, болить за грудиною, лікар повинен запідозрити також і грип. І докладно розпитати про симптоми, тому що деякі хворі можуть і не сказати про це - когось більше лякає слабкість або ломота в тілі. Можна попросити хворого покашляти - ці неприємні відчуття проявляються саме при кашлі.

Третя характерна ознака - у першу добу немає ні нежитю, ні кашлю, нічого того, що супроводжує ГРВІ. Усе це з'явиться пізніше - на другий-третій день. Це також відрізняє грип від інших респіраторних захворювань.

У цивілізованих країнах завжди готуються до сезону грипу. І лікарі, і населення мають вчасно отримати всю необхідну інформацію, має бути настороженість щодо грипу - щоб не проґавити його симптоми і призначити необхідне лікування.

Державні структури зобов'язані повідомляти інформацію про те, що почався грип, що перебіг його важкий і призводить до летальних випадків. Лікарі повинні визначити, до якої групи ризику належить пацієнт, і правильно його вести.

Для лікування цього захворювання є противірусні препарати, найчастіше застосовується озельтамівір (торгові назви у нього різні).

Препарат довів свою ефективність, але його треба приймати за інструкцією - у перші 48 годин. А ще краще - починати в перші години захворювання. Ефективність лікування значною мірою залежить від фактора часу. Тому так важливо, щоб у стаціонарах, коли привозять важкохворого, не доводилося б витрачати час на пошуки ліків.

На жаль, у нас забувають, що держава зобов'язана турбуватися про те, щоб система охорони здоров'я була готова до спалахів інфекційних захворювань, щоб населення країни було захищене від грипу й інших патологій, особливо в період епідемій. У цивілізованих країнах цьому завжди приділяють велику увагу, бо це стосується здоров'я і життя мільйонів людей.

Раніше у нас ці питання були на контролі. Щорічно на початку вересня готувалася постанова Кабміну про підготовку регіонів до сезону грипу. Проводилася велика кропітка робота - області повідомляли, що в них є, чого немає, яка ситуація з дихальною апаратурою, антибіотиками, противірусними препаратами. Іноді перерозподіляли якісь препарати або обладнання по регіонах залежно від потреб. Ми завжди були на зв'язку з головними інфекціоністами областей, усе це допомагало стабілізувати ситуацію.

Я багато років була головним позаштатним інфекціоністом МОЗ, знаю кожну область. У нас досить грамотні фахівці, вони знають, що і як робити в період епідемій. Але багато що залежить і від центральної, і від місцевої влади - наскільки вони готові вникати у ситуацію, підтримувати інфекційні лікарні й допомагати їм. Поки що не помічено особливої уваги, оскільки інфекційні захворювання - сфера, де гроші потрібно витрачати, а не отримувати прибуток.

Підготовча робота має проводитися напередодні епідемії, незалежно від прогнозів - важким буде сезон чи ні. Навіть студенти знають, що грип - захворювання непередбачуване.

У нашій клініці накопичено великий досвід роботи в період епідемій, тому намагаємося створити запаси всіх необхідних препаратів - і противірусних, і антибактеріальних. Але якщо кількість хворих збільшуватиметься, доведеться ці запаси поповнювати в екстреному порядку. Важливо, щоб противірусні ліки були в аптечній мережі - вони мають бути доступні, коли захворюваність зростає.

- І клініка готова, і досвід є. Чому ж померли хворі на грип?

- Споконвічна наша проблема - пізнє звернення по медичну допомогу. Цих хворих привозили не в першу добу захворювання, а на п'ятий–дев'ятий день.

Зараз усі хворі скаржаться, що доступ до медичної допомоги став дуже обмеженим. Невідкладну допомогу ліквідували - викликати лікаря додому неможливо. Екстрена допомога на високу температуру не виїжджає. І це не просто відмова - такі правила. Люди не можуть при температурі 39–40 іти в амбулаторію і чекати там своєї черги - у такому стані вони з ліжка встати не можуть. Терплять, займаються самолікуванням, тому й привозять їх у лікарню у вкрай тяжкому стані.

- За правилами маршрут має початися в кабінеті сімейного лікаря, а там запис - на три–п'ять днів наперед. А що буде, коли почнеться епідемія?

-Грип не чекатиме, поки сімейний лікар через три дні прийме хворого і вирішить, куди його направити. Часовий фактор відіграє величезну роль. За п'ять днів людина або одужує, або в неї починаються незворотні зміни в легенях, і тоді медицина безсила. Сатурація, тобто насичення крові киснем, має бути 100%, а хворих привозять з показником 30–35%. Легень там практично немає, і зупинити процес неможливо.

Чому так важливо приймати антивірусні ліки в перші два дні? Тому що вірус за три дні встигає закінчити свою руйнівну діяльність, що призводить до т.зв. набряку легень. Це характерно для грипу А(H1N1).

Поряд з ним циркулює А (H3N2), який на думку медиків, іще небезпечніший і агресивніший. Фахівці вважають: саме він домінуватиме в цьому сезоні. У США оприлюднили інформацію, що в минулому сезоні від грипу там загинуло близько 80 тисяч людей, і понад 900 тисяч було госпіталізовано. Для порівняння: у період пандемії 2009–2010 років від А(H1N1) померло 13 тисяч людей.

Усе це, на думку фахівців, вказує на те, що нинішній сезон буде важким, і до нього необхідно серйозно готуватися.

У минулому сезоні чомусь стався збій - була розбіжність вакцинних штамів. ВООЗ у березні дає прогноз щодо грипу, випускаються вакцини, іде підготовка до сезону. Але рекомендації дали, здається, щодо грипу Гонконг, а почав циркулювати Сінгапур. Невдовзі це помітили. Що роблять у таких випадках відповідальні державні інституції? У нас на це ніхто ніякої уваги не звернув.

А в США, коли виявили цю помилку, оголосили, що циркулює штам грипу, відмінний від того, що міститься у вакцині. Відразу змінили рекомендації, враховуючи складність сезону, визначили розширені групи ризику, рекомендували раннє застосування озельтамівіру. Було прийнято рішення повернутися до назальної вакцини (спрею), від якої свого часу відмовлялися через низку побічних ефектів. Але в умовах, що склалися це було необхідно.

В аптеках дозволили фармацевтам проводити експрес-тести на грип, і якщо результат був позитивним, одразу ж видавати озельтамівір. Безплатно.

- За чий рахунок?

-За рахунок страховки.

Відомо, що США завжди мають стратегічні запаси противірусних препаратів. І це рятує. Коли в 2009 році знадобилося, швидко відправили в аптеки стратегічний запас озельтамівіру і стабілізували ситуацію. Там уміють планувати на кілька кроків уперед і прислухаються до прогнозів учених.

Ці уроки необхідно засвоїти, адже вірус, який призвів до таких трагічних наслідків у минулому сезоні в США, тепер циркулює на нашій території.

- Останні дані свідчать про те, що в Києві та й інших регіонах крива зростання захворювань повзе вгору. У Чернігівській, Одеській, Волинській областях і в столиці вже закривають школи на карантин. І в цей самий час планується масова вакцинація дітей проти кору - почнуть її в школах Львівської області, а потім т.зв. спецоперацію продовжать в інших областях. Не тільки батьки, а й лікарі стурбовані - може, щось непередбачуване відбувається з кором, а їм не повідомляють.

-З кором усе так, як і було. Два роки в МОЗ працює штаб з питань кору, і весь цей час триває зростання захворюваності. У нашій клініці всі відділення забиті дорослими хворими на кір, в областях така сама ситуація, доводиться перепрофільовувати інші відділення. У Хмельницькому під кір віддали навіть відділення, де лікували вірусні гепатити.

Два роки триває епідемія кору, але час для масової вакцинації, яку чиновники називають спецоперацією, вибрали саме зараз. Чому не в теплу пору року - літо, початок осені, поки ще не було захворювань на грип та ГРВІ? Питання, звичайно, риторичне.

Епідеміологи, інфекціоністи, педіатри чудово знають правило: масові щеплення, коли зростає захворюваність на грип та ГРВІ, проводити категорично не можна. Коли починалася серйозна епідемія грипу, навіть зупиняли планові вакцинації, переносили їх на інший час. Ці правила важливі для забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя в країні.

Велике значення мають два моменти. Якщо дитина захворіє на грип у поствакцинальний період (який триває місяць), вона наражається на ризик, що захворювання матиме важкий перебіг.

У зв'язку зі зростанням респіраторних захворювань, не будуть досягнуті цілі вакцинації. Заради чого її проводять? Щоб формувався колективний імунітет. В умовах епідемії грипу не кожен дитячий організм здатен виробити захисні антитіла в достатній кількості, тому домогтися поставленої мети в таких умовах неможливо.

Стурбовані не тільки батьки, а й лікарі, яким доведеться відповідати за все це. Адже індивідуального підходу до дитини ніхто не скасовував. Треба враховувати стан самої дитини, довідатися, яка ситуація вдома, може, хтось з рідних уже захворів і т.д., потрібно отримати згоду батьків, відповісти на їхні запитання, провести вибіркові серологічні дослідження.

Однак масова кампанія не передбачає індивідуального підходу. А якщо хтось з фахівців починає аналізувати ситуацію, ставити запитання, його відразу звинувачують в антивакцинальних настроях. І все, ніякого діалогу не буде.

- Як убезпечитися від захворювання на грип? Є дієві методи профілактики чи віруси настільки агресивні, що подолають будь-який захист?

- Один з методів профілактики - вакцинація проти грипу. Вакцина хоч і не завжди може захистити від захворювання, але запобігає важкому розвитку хвороби. Найкраще робити щеплення восени - до початку епідсезону, але в будь-якому разі спочатку порадьтеся зі своїм лікарем.

Щоб убезпечитися від грипу, потрібно дотримуватися простих правил, які, мабуть, усім відомі: вести здоровий спосіб життя, уникати місць великого скупчення людей, виконувати рекомендації лікаря, якщо ви в групі ризику. Але найголовніше - якщо захворювання все ж таки починається, підвищується температура, з'являються інші симптоми - необхідно звернутися по медичну допомогу: фактор часу в цьому випадку має колосальне значення.