UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обережно з антиоксидантами!

Фахівці Інституту цитології і генетики Сибірського відділення РАН попереджають про небезпеку, пов’язану з неконтрольованим прийманням антиоксидантів...

Фахівці Інституту цитології і генетики Сибірського відділення РАН попереджають про небезпеку, пов’язану з неконтрольованим прийманням антиоксидантів. Навіть такий відомий препарат, як вітамін Е, властивості якого вивчають понад 80 років, може викликати несподівані негативні наслідки, наприклад, збільшити тривожність.

Профілактична медицина активно використовує антиоксиданти як геропротектори, препарати, що захищають від старіння і подовжують життя. Здавалося б, користь від застосування антиоксидантів беззаперечна, оскільки численні дослідження переконливо доводять згубність для організму окисного стресу. Проте активні форми кисню не тільки викликають стрес, але й виконують в організмі безліч життєво важливих функцій. Тому запитання про те, чи варто здоровим людям боротися з ними, сьогодні не здається ученим таким простим.

Ідеальною моделлю для вивчення антиоксидантів-геропротекторів є пацюки. Вчені використовували пацюків лінії OXYS, які дуже чутливі до окисного стресу і тому передчасно старіють. Уже з тримісячного віку пацюки OXYS вирізняються поведінкою старих людей і тварин. Так, для них характерна підвищена тривожність і знижена дослідницька активність. Кільком десяткам звичайних пацюків і тих, які рано старіють, призначили курс антиоксидантів. З півтора місяця протягом 45 днів тварини одержували комерційні препарати вітаміну Е або 25% екстракту чорниці, збагаченого селеном. Після закінчення курсу вчені досліджували поведінку пацюків у лабіринті і на відкритому майданчику. Виявилося, що на пацюків різних ліній антиоксиданти подіяли по-різному. Тваринам лінії OXYS профілактика пішла на користь. Хоча вітамін Е практично не змінив поведінки пацюків, які рано старіють, екстракт чорниці вочевидь підсилив їхню дослідницьку активність і знизив тривожність. Водночас обидва препарати, особливо вітамін Е, підсилили тривожність у нормальних пацюків.

На думку дослідників, дія антиоксидантів залежить від багатьох чинників, які ще слід вивчити. Наприклад, дослідження останніх років показують, що не всі ефекти вітаміну Е безпосередньо пов’язані з його антиоксидантними властивостями. Вітамін Е бере участь у регуляції роботи багатьох генів, впливає на клітинний поділ, утворення тромбів, активність деяких ферментів. У реальних умовах на дію препарату можуть уплинути не лише генетично зумовлені особливості поведінки, але й індивідуальні відмінності, хвороби, характер харчування, базовий рівень антиоксидантів в організмі.

Тож безпека тривалого профілактичного приймання антиоксидантів потребує, на думку вчених, всебічної оцінки. Варто враховувати не лише безпосередні побічні і токсичні дії, але й можливі віддалені наслідки.