UA / RU
Підтримати ZN.ua

НОВИНИ МЕДИЦІНИ

НЕБЕЗПЕЧНА ЇЖА Щороку в Америці від харчових отруєнь помирають 5 тисяч чоловік, 325 тисяч госпіталізуються, 76 мільйонів отримують захворювання...

Автор: Євген Сташевський

НЕБЕЗПЕЧНА ЇЖА

Щороку в Америці від харчових отруєнь помирають 5 тисяч чоловік, 325 тисяч госпіталізуються, 76 мільйонів отримують захворювання. Такі шокуючі дані недавно оприлюднив федеральний Центр з контролю над захворюваннями та їх профілактики. У цілому кількість гастроентерологічних захворювань, порівняно з 1948 роком, зросла на 34 відсотки.

Фахівці центру пов’язують зростання шлунково-кишкових отруєнь зі зміною смакових уподобань і культури їжі американців, а також із дедалі ширшим застосуванням нових технологій обробки харчових продуктів. Недотримання безпечних режимів заморожування і розморожування харчових продуктів, а також прагнення харчуватися сирими овочами та фруктами, непастеризованим молоком і соками сприяють виникненню масових спалахів сальмонельозу і ботулізму. Велику стурбованість у фахівців викликає підвищене споживання копчених м’яса і риби, в яких хвороботворні бактерії розвиваються надзвичайно швидко. Як засвідчили результати дослідження, 75 відсотків усіх харчових отруєнь викликають фрукти, овочі, морепродукти, сири, що, виявляється, можуть спричиняти такі ж тяжкі отруєння, як м’ясо птиці та великої рогатої худоби. І хоча активність усіх контролюючих органів в Америці різко зросла — лише торік зареєстровано 315 випадків вилучення недоброякісних харчових продуктів із торгової мережі, що на 36 відсотків вище від показника 1985 року, однак ситуація в країні явно виходить з-під контролю.

Ще більшу стурбованість викликало інше повідомлення Центру з контролю над захворюваннями та їх профілактики. У ході обстеження 3800 американців виявлено сліди 27 токсичних хімікатів, концентрація яких, щоправда, була нижчою від небезпечного рівня. Такого масштабного дослідження в країні досі не проводили, тому жодних висновків про динаміку поширення всіх цих токсинів немає. Є лише порівняльні дослідження з концентрації свинцю в крові дітей віком до п’яти років (порівняно з 1991—94 роками, цей показник значно знизився), важких металів у сечі (залишився незмінним) і продуктів розпаду нікотину (значно скоротився). Зате несподівано великою виявилася поширеність синтетичних фталатів, які використовуються при виготовленні пластмаси, у косметиці та парфумерії. Такі дози фталатів викликали в лабораторних експериментах уроджені дефекти в мишей, і зараз встановлюються причини такого значного їх поширення.

Алергія на продукти біотехнології

Історія з генетично модифікованою кукурудзою StarLink, розробленою для відгодовування худоби, яка випадково потрапила в кукурудзяні чіпси минулої осені, набула свого продовження. Кілька десятків чоловік по всій Америці поскаржилися на дуже сильні алергічні реакції після споживання цих чіпсів, які до вилучення з торгівлі були у вільному продажу.

Анафілактичний шок, діарея, проблеми з диханням — усі ці симптоми зараз старанно аналізують спеціалісти, але найбільша увага приділяється дослідженню проб крові, взятих у потерпілих під час нападів алергії. Втім, надійного тесту для відповіді на запитання, чи справді причиною розвитку алергічної реакції стала саме генетично модифікована кукурудза, у медиків поки що немає, однак у Вашингтоні вже готові визначити, чи вироблялися в організмі цих людей антитіла на специфічний білок Cry9C, що міститься в цьому сорті кукурудзи. Якщо тест дасть позитивний результат, тоді всі розмови про потенційну небезпеку продуктів біотехнології одержать обгрунтування, і галузі буде завдано ще одного нищівного удару.

Тим часом представники компанії Aventis CropScience, яка розробила злощасну кукурудзу, продовжують наполягати на абсолютній безпеці своєї продукції, стверджуючи, що вміст цього білка настільки малий, що викликати алергію просто не може. До того ж, цей білок має руйнуватися в процесі теплової обробки і під дією шлункового соку. Однак наявності людей зі специфічною чутливістю саме до цього компонента виключати не можна.

«Коров’ячий сказ»
на вік не зважає

Дослідження, проведені паралельно вченими Франції та Великобританії, продемонстрували, що губчастоподібна енцефалопатія, яку викликає збудник «коров’ячого сказу», з однаковою ймовірністю розвивається як у старих мавп, так і в молодих. Статтю з результатами цього дослідження опубліковано в березневому номері Proceedings of the National Academy of Science. До спалаху епідемії «коров’ячого сказу» вважалося, що хвороба Крейтцфельда-Якоба (CJD) вражає переважно людей похилого віку. Однак згодом встановили, що від корів люди заражаються особливим різновидом губчастоподібної енцефалопатії, яка позначається vCJD і діагностувалася в підлітків та молоді. Це дослідження доводить, що захворіти на неї можуть з однаковою ймовірністю як люди похилого віку, так і молодь.

У Європі цей страшний діагноз уже поставлено 87 пацієнтам. Проте, за оцінками спеціалістів, спожито, щонайменше, 450 тонн інфікованого м’яса, в результаті чого загальна кількість потерпілих може сягнути 136 тисяч чоловік. Але через дуже тривалий інкубаційний період захворювання їх виявлення може розтягнутися на довгі роки.