UA / RU
Підтримати ZN.ua

НА ВІДПОЧИНКУ ПОТРІБНО МОЛОДШАТИ!

Що вважати за головний показник вдалого відпочинку на морі? Зовсім не засмагу, всупереч думці багатьох...

Автор: Валентина Гаташ

Що вважати за головний показник вдалого відпочинку на морі?

Зовсім не засмагу, всупереч думці багатьох. Медики дедалі наполегливіше стверджують, що перебування на сонці без міри здоров’ю лише шкодить. Поліпшення загального самопочуття? Звісно, але це відчуття суто суб’єктивне. Медичне обстеження? Непогано б, але це довго і дорого. І медикам, і відпускникам потрібен простий кількісний метод, який дав би можливість визначити, як змінюється стан організму кожного відпочиваючого під час перебування в Криму. Може, йому більше підійшли б санаторії свого регіону? Чи відпочинок на прохолодній півночі. А то й просто спокійне життя в селі, на дачі...

Лікарі Гурзуфського центрального військового санаторію визначають тепер ступінь оздоровлення своїх пацієнтів за допомогою цитобіофізичного методу, розробленого завідувачем кафедри генетики та цитології Харківського національного університету професором Валерієм Шахбазовим.

…Лікар Людмила Георгіївна Ситник посадила мене на стілець, легким рухом шпателя взяла мазок із внутрішньої поверхні щоки і помістила пробу під об’єктив мікроскопа. Вже через кілька хвилин вона повідомила, який цієї миті енергетичний статус мого організму, тобто мій умовний біологічний вік.

— Для дослідження ми беремо верхній прошарок живих клітин, так званий букальний епітелій, — коментувала Людмила Георгіївна хід процедури. — Ці клітини легко відокремлюються, досить великі, з овальними ядрами в центрі. В одних клітинах ядра сповнені енергії, вони несуть на собі негативний заряд. Якщо їх помістити в камеру для електрофорезу, то під мікроскопом буде видно, як вони під впливом електромагнітного поля починають зміщатися до плюса. У інших заряду немає, їхні ядра залишаться нерухомими. Ось за процентним співвідношенням активних і пасивних ядер і можна визначити, «заряджаєтеся» ви життєвою енергією на морі чи ні. У вас, наприклад, порівняно з першими днями перебування на морі кількість активних ядер стала більшою. А точніше, за два тижні відпочинку ви «помолодшали» приблизно на п’ять років...

Харків’яни з’ясували, що між біоелектричними властивостями клітинних ядер і фізіологічним станом людини, а отже, і її віком, існує чіткий зв’язок. Обстеживши тисячі людей різного віку, спеціалісти й отримали статистичну криву зміни цього показника протягом усього життя людини — від народження до глибокої старості, коли кількість електрично заряджених клітин падає до нуля. Така собі вікова шкала стану енергетики організму.

Як виявилося, крім природного ходу часу, існує чимало інших чинників, які негативно впливають на енергетику організму. Це і перевтома, і хвороби, і алкоголь, і куріння, і вплив радіації. Вони знижують кількість активних клітин і прискорюють темпи старіння. А чи існують обставини, здатні омолодити організм? Тобто повернути назад або хоча б уповільнити невідворотне зниження електричної активності клітин? Стерти сліди перевтоми або перенесених хвороб?

Найповніші дані про вплив курортного лікування на енергетику організму мають зараз спеціалісти санаторію «Дніпро», розташованого в селищі Гаспра. Вони детально досліджували динаміку стану пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи, що посідають за поширеністю перше місце в Україні. Серйозна наукова робота тут ведеться з 1995 року.

— Первинне обстеження пацієнтів ми проводимо в період адаптації організму до природних умов курорту — через два-три дні після акліматизації, — розповідає заслужений лікар України, кандидат медичних наук Ірина Миколаївна Шувалова. — Удруге перевіряємо стан у тих, хто відпочиває за 12-денними путівками, через тиждень і через 12—17 днів — тих, чиї путівки розраховані на більший термін. А третє, останнє обстеження — наприкінці перебування. Це дає нам можливість оцінювати ефективність лікування за динамікою енергетичного стану клітин.

Паралельно з новим цитобіофизичним методом застосовувалися традиційні засоби медичного обстеження, такі як електрокардіограма, варіаційна пульсометрія, холтерівське моніторування, лабораторні дослідження крові, динаміка артеріального тиску, пульсу, ваги, динамометрії й інші. Результати цих обстежень, як правило, повністю підтверджували напрям змін показника біологічного віку.

А тепер наведу трохи дуже цікавої статистики. Подивимося на ці цифри, пам’ятаючи, що суттєве перевищення біологічного віку над хронологічним свідчить про те, що системи регуляції в організмі розбалансовані.

Отже, за три роки застосування нової методики обстежені 1500 пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи різного віку — від 36 до 68 років. З них 11,1% хворих працювали фізично, 17,6% — були пенсіонерами, а 71,3% — службовцями. У 92% пацієнтів, що прибули до санаторію, біологічний вік суттєво перевищував хронологічний, або паспортний. І що особливо цікаво, у різних вікових категорій цей розрив був різним. Так ті, кому за паспортом було від 36 до 39 років, біологічно були старші від «належного» у середньому на вісім років, 40—49-річні — на дев’ять, 50—59-річні — на шість. А ось найстарші — пенсіонери 60—68 років перевищували свій паспортний вік усього на п’ять років із «хвостиком».

Чому ж у молодших пацієнтів різниця між хронологічним і біологічним віком більш виражена? Фахівці припускають, що цей факт пояснюється вищим темпом старіння нинішнього молодого покоління порівняно з людьми похилого віку. Можливо, говорять вони, це пов’язано з великою кількістю чинників ризику, більшою схильністю до стресу, недостатністю механізмів адаптації та компенсації. Ці спостереження підтверджують дані геронтологів, які виявили в Україні феномен прискореного старіння нації.

А ось великого розходження між особами, зайнятими фізичною та розумовою працею, не виявили. Хоч американські вчені стверджують, що швидше «зношується» організм у людей без вищої освіти. Однак є цікава відмінність між жінками й чоловіками — з невідомої причини у жінок від 45 до 50 років електричний потенціал у середньому вищий, аніж у чоловіків відповідного віку.

Новий енергетичний показник можна вважати відповіддю організму на ті чи інші методи санаторного лікування — вважають лікарі. З’явилася можливість підбирати методи впливу і дози для кожного хворого індивідуально. Переважна більшість пацієнтів добре реагує на комплексне санаторно-курортне лікування — вони молодшають. Причому що більшим було відхилення від норми напочатку, то значнішими виявляються результати курортотерапії наприкінці перебування на відпочинку.

Дослідження дозволяють також відповісти і на запитання, що завжди хвилює відпочиваючих — на який термін варто брати путівку? Виявилося, що біологічний вік пацієнтів стабільно знижувався до рівня норми приблизно на 18-й день санаторно-курортного лікування. А ось далі суттєво вже не змінювався. Паралельний аналіз клініко-лабораторних даних підтвердив ці цікаві висновки. Причому перевірка показників через рік у цих самих осіб підтвердила сталість ефекту в часі. Принаймні на рік енергії вистачало.

Однак навіть Крим нездатний омолодити всіх. Зниження біологічного віку в середньому на шість-вісім років стосовно вихідного або на три-шість років стосовно вікової норми виявлено в 91% відпочиваючих. У 7% випадків значимих змін згаданого показника за час відпочинку і лікування не спостерігалося. А в 2% випадків отримано негативний результат, тобто пацієнти біологічно старіли! Їм, напевно, потрібен не Крим, а тиха річка, село, дача або навіть парк біля їхнього будинку.