UA / RU
Підтримати ZN.ua

МОЗ і поліомієліт — хвороба брудних рук

Гострий млявий параліч викликає не тільки поліомієліт, а й десятки інших ентеровірусів. Комісія постійно моніторить ситуацію з ГМП, щоб не пропустити випадки поліомієліту. У 2014 р. було зафіксовано близько 150 випадків млявих паралічів. Кожну дитину обстежили, виділили штами збудника захворювання, призначили лікування. За словами інфекціоністів, це не було пов'язано з поліомієлітом, усі діти одужали.

Автори: Ольга Скрипник, Олексій Сова

У День знань Міністерство охорони здоров'я оголосило про спалах поліомієліту в Україні. Новина миттю облетіла всю країну, викликавши неоднозначну реакцію.

На сьогодні, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ендемічними щодо поліомієліту залишаються лише три країни - Афганістан, Пакистан та Нігерія. Територія, на якій відносно вільно почувається дикий вірус поліомієліту, скорочувалася, як шагренева шкіра. У 1994 р. був сертифікований як вільний від поліомієліту Американський регіон ВООЗ (36 держав), у 2000-му - регіони країн Західної частини Тихого океану (37 країн та територій, включно з Китаєм), у 2002-му - Європейський регіон ВООЗ, куди входить 51 країна. Включно з Україною.

Поліомієліт - дуже небезпечне інфекційне захворювання, що викликає параліч і навіть смерть дітей, тому повідомлення МОЗ налякало багатьох батьків. Діти пішли у школи й дитячі садки, де обмін вірусами відбувається доволі швидко. Що робити?! Жодних рекомендацій, як уберегти дитину від зараження, у міністерстві чомусь не озвучили. Тоді як неважко було роз'яснити батькам та всім, хто працює з дітьми, що поліомієліт, хоч і викликає параліч, проте належить до ентеровірусів (кишкових), які потрапляють в організм, як написано в підручниках для медиків, "фекально-оральним шляхом, через заражені продукти харчування та воду". Простіше кажучи, це хвороба брудних рук. Ланцюжок передачі якої можна перервати, суворо дотримуючись санітарних правил: збудник хвороби гине при кип'ятінні та дії дезінфікуючих засобів. Зважаючи на проблеми з якістю питної води в багатьох регіонах України, така рекомендація вочевидь не завадила б.

Сенсація від МОЗ зачепила за живе не тільки вчених, що працюють над проблемами поліомієліту, а й лікарів-інфекціоністів, фахівців санітарно-епідеміологічної та лабораторної служб, які роками проводять дослідження, чудово знають ситуацію і вміють читати між рядками. На які факти послалися чиновники, оголосивши про спалах? Лаконічне повідомлення, що діагноз підтвердила Женевська лабораторія ВООЗ, може на когось і подіяло магічно, але у фахівців викликало цілу низку запитань.

Коли з'явилися ці два випадки захворювання на Закарпатті? Чому про них ніхто не повідомив вчасно - лікарі, які наглядають цих дітей, спеціалісти СЕС, які відповідають за епідеміологічне благополуччя області, Міністерство охорони здоров'я? Де результати досліджень лабораторій, на підставі яких ухвалюються всі наступні рішення?

Українські науковці та лікарі різних спеціальностей доклали багато зусиль, щоб наша країна потрапила до списку вільних від поліомієліту країн. Про що, до речі, свідчить сертифікація ВООЗ. Але ніхто не поцікавився їхньою думкою, не запросив на прес-конференцію. Всіх просто поставили перед фактом - на Закарпатті поліомієліт.

Два дні ми обговорювали тему, збирали коментарі науковців, лікарів-інфекціоністів, фахівців СЕС. Жодна людина не підтвердила інформацію про те, що в Україні зафіксовано спалах поліомієліту. Називати їхні імена й посади не станемо, аби не накликати на них гнів начальства. Коли стаття готувалася до друку, з'явилося розпорядження міністерства (усне), яке наполегливо рекомендує медикам не коментувати ситуацію. Спікерами цієї теми можуть виступати лише міністр і його заступники, зв'язатися з якими практично неможливо: за словами секретаря, вони постійно на нарадах.

Може, через глобальну зайнятість держчиновники і забули, що в нас давно працює державна комісія з діагностики поліомієліту, до якої входять вчені, практикуючі лікарі та інші фахівці, що здійснюють епіднагляд за гострим млявим паралічем (ГМП) відповідно до критеріїв ВООЗ? У яких, зокрема, сказано: "Щороку повинен виявлятися принаймні один випадок ГМП, не пов'язаний із поліомієлітом, на 100 000 осіб населення віком до 15 років. У ендемічних районах для забезпечення більш високої чутливості цей показник має становити 2 випадки на 100 000 населення".

Гострий млявий параліч викликає не тільки поліомієліт, а й десятки інших ентеровірусів. Комісія постійно моніторить ситуацію з ГМП, щоб не пропустити випадки поліомієліту. У 2014 р. було зафіксовано близько 150 випадків млявих паралічів. Кожну дитину обстежили, виділили штами збудника захворювання, призначили лікування. За словами інфекціоністів, це не було пов'язано з поліомієлітом, усі діти одужали. Вважається, чим більше випадків млявого паралічу виявили й дослідили в регіоні, тим краще поставлено епіднагляд, тим вища турбота про безпеку і здоров'я дітей. Такий підхід виключає випадки замовчування ГМП.

Млявий параліч може з'явитися як ускладнення після щеплення так званою живою вакциною ОПВ, яку застосовують орально (у вигляді крапель) для ревакцинації. Закарпатські діти, як повідомили в міністерстві, хворіють на вакцинасоційований поліомієліт (ВАП). Такі випадки реєструються в нашій країні приблизно один раз на рік, але ніколи раніше це не було підставою для оголошення спалаху поліомієліту. Зараз же цю новину, посилаючись на ВООЗ і ЮНІСЕФ, поширюють не лише вітчизняні, а й закордонні ЗМІ.

Про найбільші спалахи поліомієліту вакцинного походження в науковій літературі є багато даних. Під час кампаній масової імунізації 2005 р. це трапилося у США і в Нігерії, 2006-го - захворіли понад 1 600 дітей в Індії, 2008-го - зареєстровано багато випадків у всіх провінціях Пакистану.

На думку закордонних вчених, це серйозна проблема, яка з труднощами піддається вирішенню.

Упродовж двох останніх років ВООЗ неодноразово розглядала питання, пов'язані з поліомієлітом, масовою імунізацією та вакцинами. Щоб надалі уникнути спалахів циркуляції поліовірусу вакцинного походження, було прийнято рішення про глобальне вилучення, починаючи з квітня 2016 р., живої вакцини ОПВ в усіх країнах, у яких її використовують. Національні уряди зобов'язані враховувати це рішення. У США та Австралії вже давно відмовилися від використання тривалентної живої вакцини ОПВ, віддавши перевагу двовалентній вакцині ІПВ, яка містить інактивований вірус, що не викликає вакцинасоційованого поліомієліту.

Україна, як відомо, понадіялася на міжнародні організації, звернувшись до них по гуманітарну допомогу ще торік. Канада виділила для нашої країни 3 млн канадських доларів, на які ЮНІСЕФ закупив у французького виробника вакцини проти поліомієліту. Запланований обсяг поставок - 3,7 млн доз атенуйованої (живої ослабленої) вакцини та 1,1 млн доз інактивованої. Цієї партії мало вистачити на два роки для вакцинації та ревакцинації 3 млн дітей, у тому числі й старшого віку, яким раніше їх не робили.

Перший транш гуманітарної допомоги урочисто зустрічали міністр охорони здоров'я А.Квіташвілі, його заступник І.Перегінець, представники ЮНІСЕФ. Міністр, що обстоює ідею передачі закупівель ліків і вакцин міжнародним організаціям та фондам, розцінив це як перший успішний крок на шляху співпраці, яка розширюватиметься.

Мабуть, не тільки йому тоді здавалося, що корупційні схеми майже зруйновано, а вічним переможцям тендерів минулих років відтепер доведеться вчитися жити по-новому.

Коли через три тижні вантаж нарешті привезли на склади "Укрвакцини", з'ясувалося, що ОПВ-вакцина розморожена. Спеціалісти ще раз перечитали інструкцію виробника, документи, затверджені ДЕЦ під час реєстрації, після чого письмово звернулися до МОЗ - як зберігати вакцину далі? Виробник чітко визначив умови зберігання: при мінус 20 градусах - два роки. А при температурі плюс 2 - плюс 8 - усього 6 місяців. Повторне замороження не допускається. (Ці інструкції легко знайти в інтернеті, як на офіційних сайтах, так і на аптечних, що надають повну інформацію про фармпрепарати.)

Після листування з ВООЗ і ЮНІСЕФ заступник міністра І.Перегінець дав розпорядження - заморозити!

Чому ОПВ-вакцину відразу не розвезли по регіонах?

За версією МОЗ, планували це зробити у вересні, коли діти повернуться з канікул.

Експерти ж називають кілька причин. Перша - нікуди везти. Склади перебувають у віданні СЕС, фахівці якої десятиліттями працювали з вакцинами. Але після того, як МОЗ, відсторонивши СЕС, узяв на себе відповідальність за епіднагляд, доведеться ділити не тільки обов'язки, а й майно. Непросто буде завантажити в побутові холодильники, що стоять в обласних та районних лікарнях, сотні тисяч доз вакцини. Друга причина - інструкція виробника, яка є основним документом для будь-якого препарату. Аргумент чиновників, що прекваліфікація ВООЗ автоматично дає право заморожувати і розморожувати вакцини скільки завгодно разів, не має жодного значення для правоохоронних органів, які в разі НП почнуть із запитання: чому порушили інструкцію?

Третя причина - переговори з партнерами в надії поділити відповідальність. На засіданні профільного парламентського комітету, де обговорювалася новина про спалах поліомієліту, І.Перегінець заявив, що виробник начебто погодився внести зміни до інструкції про застосування вакцини в Україні, які дозволяють кілька циклів замороження.

У фармацевтичних колах до цього ставляться скептично - може, ще й градусник спеціальний для України випустять? Щоб розширити температурний режим, необхідно провести додаткові дослідження. А це великі витрати і часу, і фінансів, не виправдані в ситуації, коли за півроку очікується глобальне вилучення ОПВ-вакцини.

Ніхто не знає, скільки часу вакцина була разморожена, при якій температурі вона зберігалася до повторного замороження. Аби починати масову вакцинацію зі спокійною совістю, кажуть лікарі-інфекціоністи, необхідно переконатися, що ОПВ-вакцина ефективна і безпечна. Добре б підключити єдину в Україні наукову лабораторію, яка займається поліомієлітом та іншими ентеровірусами, але вона вже років 7 як закрита.

Можна провести клінічні випробування на добровольцях: зробити їм щеплення, а через місяць перевірити титри антитіл, які й покажуть, що являє собою жива вакцина після повторного замороження. Порушення правил зберігання можуть значно послабити дію вакцини, що зведе до мінімуму її ефективність. Або ще гірше - викликати мутацію вірусів, яка може призвести до спалахів вакцинасоційованого поліомієліту.

Щоб виключити ВАП, результатів доведеться чекати місяць після введення оральної поліовакцини. А в дітей, котрі контактували зі щепленими ровесниками, інкубаційний період може сягати двох місяців і довше.

Хто візьме на себе відповідальність - дати старт масовій вакцинальній кампанії?

Що готується саме кампанія, а не планова робота з імунопрофілактики поліомієліту, - ні для кого не секрет. Останні пару років в Інтернеті постійно циркулює інформація про те, що в Україні можливі спалахи і навіть епідемія поліомієліту. Різнокольорова інфографіка ЮНІСЕФ роз'яснює, як вірус поліомієліту з Пакистану чи Нігерії може потрапити в Україну, - звісно ж, "зійде" разом із пасажиром із борту літака. З нього й почнеться ланцюжок зараження, перервати який зможе тільки вакцинація. Попри всю гордість за наш Бориспіль, усе ж в аеропортах Франкфурта, Амстердама чи Будапешта пасажирів проходить у рази більше. Проте віруси, судячи з малюнка, туди не долітають, приземляються виключно в Борисполі або Жулянах. Україну внесли до так званого червоного списку, наголосивши, що вона, єдина з європейського регіону, стоїть у одному ряду з Єменом, Еритреєю, Південним Суданом, Йорданією, Угандою, ПАР, Сирією, Ліваном, Іраком, Джібуті, Малі. Яким принципом при цьому керувалися - можна тільки здогадуватися.

МОЗ, притримуючи вакцину на складах, квапить з вакцинацією, посилаючись на те, що від поліомієліту щеплено приблизно 37-45% дітей. Точної інформації за регіонами, віком, кількістю ревакцинацій ніхто не знає, щоразу називаються нові цифри.

Лікарі, які працюють із дітьми в поліклініках та школах, стверджують, що щеплення від поліомієліту отримали 65-68% дітей, в областях начебто залишалися невеликі запаси вакцин, закуплених раніше.

Представник ВООЗ на засіданні парламентського комітету заявила, що показник вакцинації від поліомієліту в Україні впав до 12%.

На думку співробітників ЮНІСЕФ, до цього призвели антивакцинальні настрої, котрі виникли 2008 р. (Тоді під час масових щеплень індійською вакциною КК проти кору і краснухи помер десятикласник з Краматорська). Але спільними зусиллями ситуацію начебто вдалося переламати, майже втричі збільшивши відсоток батьків, які підтримують вакцинацію. Мета нинішньої кампанії - повернути довіру українців до щеплень. Очевидно, заради цього у виборі засобів себе не обмежують.

Подейкують, що фаворити тендерів, які багато років поспіль освоювали сотні мільйонів бюджетних гривень, виділених на медпрепарати і вакцини, вже готують пакети документів для нових торгів. Про всяк випадок. Історія з ОПВ-вакциною наочно продемонструвала, як медичне відомство вміє працювати з міжнародними організаціями, ламати старі корупційні схеми і просувати реформи. Марно хвилювалися панове бізнесмени, схоже, без них бюджетний пиріг не з'їдять, хіба що понадкушують.

Для проведення тендерів залишається зовсім мало часу. Швидше за все, їх проведуть у такому ж авральному режимі, як і торік. Зважаючи на ситуацію, зрозуміло, хто кому диктуватиме умови. А коли хворі отримають довгоочікувані ліки - самому Богові відомо.

Щоб утриматись у кріслах, високопосадовцям МОЗ потрібна невелика, але переможна кампанія. Схоже, задля цього відсунули вбік усі інші справи. Півтори сотні людей, поранених у понеділок біля парламенту, рятували медики й волонтери, які до самого ранку шукали по всьому місту необхідні ліки, здавали кров, привозили воду, продукти харчування, розшукували родичів. Міністр, який з'явився в лікарні наступного дня, зазначив, що поранені забезпечені всім необхідним, і з почуттям виконаного обов'язку попрямував на прес-конференцію, аби оголосити про спалах поліомієліту на Закарпатті. Згідно з критеріями ВООЗ, для реєстрації спалаху достатньо виявити всього два випадки ВАП, правда, вони мають бути пов'язані між собою. Лікарі стверджують, що двоє хворих дітей, про яких ішлося, живуть у різних місцях і жодним чином між собою не пов'язані.

Схоже, в міністерстві не очікували, що гуцули проявлять характер. Прес-служба губернатора і фахівці СЕС спростували інформацію, заявивши, що в Закарпатській області немає випадків захворювання на поліомієліт. Київські спеціалісти, побувавши в лікарні, переконалися: діти йдуть на поправку, їхньому здоров'ю ніщо не загрожує. Але цієї інформації ніхто не взяв до уваги.

З достовірних джерел DT.UA стало відомо, що міністерство планує масову вакцинацію дітей проти поліомієліту ОПВ-вакциною.

За правилами, перше щеплення роблять інактивованою вакциною, а живу використовують для ревакцинації. Але у випадку епідемій або спалахів поліомієліту дозволяється робити і перше, і наступні щеплення ОПВ-вакциною. Кажуть, чиновники вибрали саме цей варіант.