UA / RU
Підтримати ZN.ua

МОЛОДЬ ЗА ЗДОРОВ’Я

Знаєте, якою була моя перша реакція на науково-практичну конференцію українсько- канадського проекту «Молодь за здоров’я», що завершилася наприкінці минулого тижня?..

Автор: Павлина Семиволос

Знаєте, якою була моя перша реакція на науково-практичну конференцію українсько- канадського проекту «Молодь за здоров’я», що завершилася наприкінці минулого тижня? Я згадала про... радянську пропаганду. Точніше, про те, які дива були їй підвладні. Середнє й старше покоління не дадуть збрехати: саме вона потужним ривком зривала тисячі й тисячі людей із насиджених місць і кликала їхати «по туман і по запах тайги». І навіть зазнавши сумнівних принад життя в наметах, комсомольці-добровольці продовжували безтямно вірити, що живуть у найщасливішій країні світу. Ні, не подумайте, що учасники згаданого проекту агітують за реанімацію «будов століття». Їхні завдання набагато гуманніші й шляхетніші: перешкоджати появі в молодіжному середовищі негативних явищ, переконати українських підлітків, юнаків та дівчат у нагальній потребі вести здоровий спосіб життя. І саме в цьому реалізаторам проекту щиро хотілося б побажати домогтися максимально ефективного впливу на уми й душі юного покоління. Про те, як важко вивести нашу молодь на світлий шлях здорового способу життя, свідчать не тільки жахливі статистичні дані про кількість ВІЛ-інфікованих, нарко- й нікотинозалежних, а також тих, хто регулярно вживає алкоголь, та й навіть «весела» фраза, що стала гіркою реальністю: «У нас не курять (не п’ють тощо) лише немовлята».

Вже доведено: рівень інформованості про шкоду куріння, алкоголю та наркоманії, небезпеку безладних статевих контактів, на жаль, не впливає безпосередньо на рівень поширення згубних явищ. Але це аж ніяк не означає, що в такій інформації немає потреби. Навпаки, лише систематичні й достовірні знання спонукатимуть юнаків і дівчат замислитися над сер-йозністю проблеми, внести корективи у власний спосіб життя і, за необхідності, повністю змінити його. Таку мету й ставить перед собою вищезгаданий проект, ініційований та профінансований (понад $5 млн.) канадською стороною. Партнерами організацій Країни кленового листка — Агентства міжнародного розвитку й товариства міжнародної охорони здоров’я — з українського боку виступають Міністерство охорони здоров’я, столична держадміністрація, зокрема її соціальна служба для молоді, Спілка дитячих і юнацьких організацій Києва, а також Український інститут соціальних досліджень.

Проект має характер пілотного і перш ніж розпочати «політ» над усією країною апробується в Києві. Саме тут розробляється модель найбільш ефективного пропагування здорового способу життя серед молоді, котру можна буде потім використовувати на всій території України. Надзвичайно багато важить різноспрямованість проекту: він впливає на молодь і на тих, хто з нею працює, — вчителів, соціальних працівників, він впливає також на батьків і державних службовців. І на кожну групу впливає по-своєму. Татам-мамам допомагає знаходити з дітьми спільну мову. Молодь він учить не тільки не піддаватися поганому впливові, а й боротися зі шкідливими звичками.

Однією з найважливіших особливостей проекту є те, що до його реалізації найактив-нішим чином залучають саму молодь, а власне — волонтерів. Практика засвідчила: така форма роботи — дуже ефективна, оскільки підлітки набагато охочіше, ніж із дорослими, діляться проблемами зі своїми однолітками, і від них же набагато краще сприймають необхідну інформацію про здоровий спосіб життя. Волонтери знімають відеоролики і навіть створюють інформаційні буклети, де викладають свій погляд на проблему СНІДу, вживання наркотиків, алкоголю, своє ставлення до куріння.

Не втримаюся, щоб не сказати кілька слів про знятий юними киянами фільм. У головній ролі в ньому — наркозалежний юнак. Неможливо спокійно слухати його щиру розповідь про себе, свої проблеми. І з вуст цієї людини заклик не повторювати його помилок звучить більш ніж переконливо. Такі фільми має побачити якомога ширша дитяча, юнацька аудиторія. І показувати їх слід у найкращий ефірний час. А якщо масована пропаганда здорового способу життя буде постійно вестися і з екрана, і в школі, і в сім’ї, і в засобах масової інформації, позитивні результати не забаряться.