UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лейкоцити створюють затори у судинах

Кровоносні судини — дороги всередині організму, і клітини, що рухаються цими дорогами, можуть створювати пробки, подібно до автомобілів на шосе...

Кровоносні судини — дороги всередині організму, і клітини, що рухаються цими дорогами, можуть створювати пробки, подібно до автомобілів на шосе.

При ішемії головного мозку у дрібних венах виникають пробки з лейкоцитів, які можуть повністю блокувати кровоток. Очистити судини від скупчення лейкоцитів і відновити мікроциркуляцію крові в мозку практично неможливо. Цю невідому раніше особливість розвитку ішемії виявили фахівці лабораторії фізіології терморегуляції та біоенергетики Інституту фізіології ім. І.Павлова РАН під керівництвом доктора медичних наук, професора К.Іванова. Про ці дослідження повідомляє агенція «ІнформНаука».

Лейкоцити ссавців — досить жорсткі клітини. Ця жорсткість пов’язана з наявністю в них ядра і доволі в’язкою цитоплазмою. Крім того, лейкоцити — великі, за розміром вони перевершують еритроцити в півтора-два рази. Завдяки цим властивостям і здатності прилипати до стінок судин лейкоцити уповільнюють плин крові. На відміну від еластичних еритроцитів, здатних просочитися в будь-який просвіток, лейкоцити повзуть по капілярах і венулах, як машини по шосе. Навіть у здорових судинах рух лейкоцитів спричиняє постійні коливання швидкості кровотоку. А за будь-яких порушень кровопостачання — тим більше.

Вчені спостерігали за циркуляцією лейкоцитів у мікросудинах головного мозку пацюків при ішемії. Тваринам під наркозом перетискали обидві сонні артерії. При цьому за клітинами в дрібних венулах спостерігали з допомогою мікроскопа з контактним об’єктивом і мініатюрної кольорової відеокамери. Після вимикання сонних артерій мозок постачають кров’ю хребтові артерії, котрі забезпечують лише 30—40% потреб мозку. Такий рівень кровопостачання відповідає стану відносно здорових ділянок тканин мозку, що прилягають до ділянки некрозу при мозковому інсульті. Тому перетискання двох сонних артерій у пацюків можна вважати майже ідеальною моделлю мозкового інсульту в людини.

Через годину після перев’язування сонних артерій почалося масове налипання лейкоцитів до стінок венул і дрібних вен мозку діаметром 10—30 мікрометрів. Кількість клітин, налиплих за годину на 1 мм судинки, перевалила за 25, тобто зросла приблизно в 10 разів порівняно з початковим станом. У наступні три години клітини продовжували приставати до стінок приблизно з такою ж швидкістю. Протягом п’яти годин пацюки вже вмирали (спершу їхнє серце ледве билося, тиск падав, дихання ставало нечастим і конвульсивним, аж поки не зупинялося зовсім). У цю останню годину число лейкоцитів, які пристали до стінок венул, сягнуло 60-ти на міліметр.

На думку дослідників, це ілюструє один з невідомих раніше феноменів розвитку ішемії, який полягає в масовій блокаді лейкоцитами венозних мікросудин. Отримані результати дозволяють зрозуміти, чому так важко, а іноді й зовсім неможливо відновити мікроциркуляцію крові в мозку після глибокого й тривалого кисневого голодування — заважає пробка з жорстких об’ємних клітин. Навколо ураженої ділянки починається некроз. Зрештою лейкоцити повністю блокують прохідність венул мозку і можуть стати однією з причин загибелі від ішемії.