UA / RU
Підтримати ZN.ua

І ІМУННІ СИСТЕМИ БУВАЮТЬ ТОЛЕРАНТНИМИ?

Австралійські вчені зробили спробу перепрограмувати імунну систему таким чином, щоб трансплантовані тканина і стовбурні клітини не відторгалися...

Автор: Олена Позняк

Австралійські вчені зробили спробу перепрограмувати імунну систему таким чином, щоб трансплантовані тканина і стовбурні клітини не відторгалися. «Наша стратегія проста: повернути імунну систему до її початкового стану і знову запрограмувати», — каже Річард Бойд з Університету Мельбурна. Разом з іншими науковцями він проводить дослідження в галузі імунології, зокрема намагається виростити тимус (вилочкову залозу), що є однією з ключових складової імунної системи.

Тимус, розташований у грудній клітці, — контрольний орган для імунної системи, що виконує «навчальну» функцію, завдяки чому Т-лімфоцити набувають здатності розпізнавати власні клітини організму і не відторгати їх. Коли дану функцію виконано, тимус істотно скорочується в розмірах.

Нещодавно Бойд повідомив, що він разом із колегами знайшов спосіб вирощувати тимус в організмі дорослої миші. У ході досліджень вони виявили у вилочковій залозі ембріона миші клітини, що, вирощені поза організмом, а потім вміщені в тіло дорослої миші під капсулу нирки, можуть сформувати повноцінний тимус.

Бойд і Трунсон мають намір і далі продовжувати експеримент із вирощування тимусу у мишей. У даний час вони вводять стовбурні клітини або в культуральне середовище, де вирощується тимус, або в організм із підсадженим під капсулу нирки тимусом. Теоретично імунна система має прийняти такі трансплантати сторонніх клітин. Однак тут виникають деякі запитання.

«Даний метод може вплинути на нові Т-клітини, але що робити з тими, які вже є в організмі? — запитує Жак Міллер з Інституту медичних досліджень у Мельбурні. — Адже відомо, що такі клітини можуть жити протягом 50 років».

На думку Бойда, одним із способів знищення Т-клітин, які вже циркулюють в організмі, у період, коли новий тимус росте, є використання спеціальних препаратів. Однак це може підвищити ризик інфекційного зараження. Інший можливий шлях регуляції — використання властивостей статевих гормонів. Із настанням статевої зрілості й активного продукування статевих гормонів тимусу дається команда завершити роботу. Вчені також вважають, що зниження рівня статевих гормонів шляхом хімічного впливу може бути використане для відновлення вилочкової залози, ушкодженої ВІЛ-інфекцією або хіміотерапією.

Поки незрозуміло, чи можуть клітини, вирощені в тимусі мишей, утворюватися і в дорослому організмі людини. Але навіть у разі, якщо техніка толерантності виявиться не такою ефективною, як очікується, штучно вирощені тимуси можуть бути також використані для лікування різноманітних захворювань. Скажімо, таких як синдром Ді Джорджа, за котрого деякі люди народжуються без вилочкової залози.