UA / RU
Підтримати ZN.ua

ХТО РИЗИКУЄ ПІДХОПИТИ ГРИП, ТОЙ НЕ П’Є ШАМПАНСЬКОГО

Кажуть, що коли для лікування хвороби пропонують занадто багато засобів, то це означає, що вона невиліковна...

Автор: Ольга Суржик
Вірус грипу: погляд зсередини

Кажуть, що коли для лікування хвороби пропонують занадто багато засобів, то це означає, що вона невиліковна. У цьому жарті, як і в будь-якому іншому, є велика частка правди. Справді, хоча, як хтось в’їдливо зазначив, найкращі ліки від нежитю — гільйотина, для лікування ринітів використовують набагато гуманніші засоби. Наразі йтиметься про грип. Це гостре вірусне захворювання хоч і належить до групи гострих респіраторних інфекцій, але, безперечно, небезпечніше, ніж усі вони, разом узяті. Окрім того, грип має безліч «мастей» і, як хамелеон, щоразу «оформлений» по-новому. Тому, щоб перемогти підступний вірус, розраховувати лише на традиційні засоби не доводиться.

Тим часом єдина інфекційна хвороба, яка щороку викликає епідемії, — саме грип. Пандемії цього небезпечного вірусного захворювання в 1918, 1957 і 1968 роках забрали життя багатьох мільйонів людей у різних країнах світу. При цьому смертоносний вірус «іспанки» (1918 р.) зажадав вищу плату, ніж Перша світова війна. Хоч сьогодні наслідки грипу не такі драматичні, і цю інфекцію часто недооцінюють.

За світовими статистичними даними, середній річний показник смертності від ускладнень грипу становить 140 випадків на 1 млн. жителів. Отже, для України — це близько 7 тис. смертей (щорічно!). Наша офіційна статистика надає цифри приблизно в двадцять разів менші (7—10 випадків на 1 млн. жителів). З чим пов’язані такі великі розбіжності? Навряд чи в Україні з її холодними зимами й вологим міжсезонням люди хворіють на грип менше, ніж у країнах Європи або Америки. Виявляється, проблема полягає в численних тяжких ускладненнях хронічних захворювань, які загострюються саме внаслідок грипу. І якщо на Заході це враховується, у нас — ні. Тобто смерть літньої людини «спишуть», приміром, на слабке серце, а немовляти — швидше за все, на вади розвитку, ослаблений імунітет тощо.

Внаслідок захворювання на грип можуть розвинутися суперінфекції (синусити, отити, ангіни, менінгіти й т.п.). Та найбільше слід боятися виникнення ускладнень хронічних хвороб дихальної, серцево-судинної, центральної нервової системи тощо. Приміром, смертність від пневмоній — найпоширеніше ускладнення грипу — становить три чверті всіх гострих респіраторних захворювань. Особливо небезпечний грип для осіб із так званих груп ризику. Це насамперед люди похилого віку (після 65 років), а також усі ті, хто має якісь хронічні захворювання.

Щорічно грип забирає сотні тисяч життів, посідаючи одне з перших місць серед причин смертності від інфекційних захворювань. Приміром, у Німеччині від ускладнень грипу щорічно помирає 10—15 тис. жителів, у Франції — 8 тис., у США — 30—40 тис. громадян.

За офіційними даними, в Україні на цю небезпечну інфекцію хворіють близько 10—14 млн. чоловік щорічно. Зрозуміло, що в такій ситуації пошук шляхів профілактики набуває особливого значення.

У цивілізованих країнах уже кілька десятиліть практикують профілактичні щеплення проти грипу — найсучасніший і ефективний засіб запобігання захворюванню. Протигрипозні вакцини почали виробляти понад півстоліття тому, і сьогодні їх уже існує три покоління: цільновірусні (містять цілий інактивований вірус грипу; почали застосовувати в 50—60 роках), розщеплені, або спліт-вакцини (містять поверхневі і внутрішні білки вірусу, 60—70-ті роки) та найсучасніші (найбільш очищені) — субодиничні (містять лише поверхневі антигени вірусу, які необхідні для створення імунітету). Перевага субодиничних вакцин полягає в найнижчому рівні реактогенності (побічних ефектів) при високій імуногенності (захисній ефективності).

— Масову вакцинацію можна проводити, врахувавши дві умови. По-перше, вакцини мають бути виготовлені з актуальних штамів вірусів, тобто тих, які прогнозовані як збудники можливої епідемії в країні. Тому сьогодні виробники цих препаратів щорічно змінюють їх склад відповідно до рекомендацій ВООЗ, що є гарантією їхньої відповідності, отже — ефективності. По-друге, вакцини не повинні шкодити організму. В Україні вакцинація населення проводилася з 70-х років по 1996 рік, причому неактуальними протигрипозними вакцинами, — розповідає зав. лабораторією грипу Київського НДІ епідеміології та інфекційних хвороб, директор Центру грипу Мінздоров’я України Алла Мироненко. — Це були живі вакцини (виробництва одеського підприємства), які складалися з архаїчних штамів вірусу й не захищали від епідемії. Зрозуміло, що така вакцинація виявилася неефективною. З 1997 по 1999 рр. населенню України не робили щеплення проти грипу взагалі. І лише 1999 року у країні з’явилися сучасні вакцини, які мають актуальний склад штамів: субодинична «Інфлувак» (виробництва «Солвей Фарма», Нідерланди), спліт-вакцина «Ваксигрип» («Пастер Мер’є», Франція) і спліт-вакцина «Флюарікс» («Сміт Кляйм Бічем», Бельгія).

Того ж 1999 року Мінздоров’я провело тендер серед постачальників вакцини, у якому взяли участь три вище перелічені зарубіжні фірми. Виграла його «Солвей Фарма» й досі утримує це лідерство. Сьогодні єдина зареєстрована в Україні вакцина проти грипу — «Інфлувак». Вже перед епідемічним сезоном 1998/1999 рр. цими трьома вакцинами в Україні було щеплено близько 150 тис. людей. До наступного сезону кількість щеплених зросла майже удвічі. А в останній епідемічний сезон, за даними обласних санепідстанцій, протигрипозними щепленнями було охоплено понад 400 тис. осіб. При цьому близько 100 тис. доз субодиничної вакцини лікувальні заклади отримали безплатно.

До наступного епідемічного сезону 2001/2002 рр. ВООЗ уже дала свої рекомендації щодо складу протигрипозних вакцин. Так, два штами залишилися такими самими (А/Панама й А/Нова Каледонія), як і торік. (До складу вакцини звичайно вводяться три актуальних штами). А штам В (В/Сичуань) — новий. Саме він, за прогнозом фахівців, може викликати епідемію грипу в наступному епідемічному сезоні. Решта вірусів грипу теж можуть взяти участь в епідемії, але їхня роль буде другорядною, — повідомила А.Мироненко.

На думку наших медиків, субодинична протигрипозна вакцина завдяки добрій переносимості та безпеці (протипоказана лише людям з алергією на курячі яйця) може успішно застосовуватися без будь-яких побічних ефектів також для щеплення дітей від 6 місяців.

— Усе ще точаться суперечки, чи потрібно робити щеплення від грипу. Наскільки це безпечно, тим паче для дітей?

— Мені це здається дивним. На сьогодні лікування грипу, особливо в дітей до семи років, практично не проводиться, — говорить головний дитячий імунолог МОЗ України, зав. кафедрою дитячих інфекцій і дитячої імунології Київської медичної академії післядипломної освіти, професор Людмила Чернишова. — Єдиний у світі препарат, який має пряму противірусну дію, — ремантадин (чи ормантадин). Та, згідно з анотацією, цей препарат можна давати лише дітям, яким виповнилося сім років. Тим часом саме діти до п’яти років становлять групу ризику. Отже, коли цей контингент занедужує, лікувати його практично нічим. Крім того, до ремантадину, який уже давно застосовують, швидко розвивається резистентність. І, що важливо, цей препарат впливає лише на вірус грипу А. (Тоді як звичайно під час епідемії циркулюють відразу три варіанти вірусу грипу). Решта нібито протигрипозних препаратів насправді — лише симптоматична терапія, яка дає невелике полегшення, але безпосередньо на вірус грипу не впливає.

Вакцинація сьогодні — головний захист від грипу, особливо для дітей. І всі ослаблені діти мають бути вакциновані в першу чергу, — переконана професор Л.Чернишова.

Закономірне запитання: скільки коштуватиме вакцина проти грипу охочим зробити щеплення? І де можна її придбати?

Оскільки вакцину не дозволяють продавати в аптеках (щоб покупці не порушували умов її зберігання), придбати її можна лише в маніпуляційних кабінетах. Лише в Києві таких кабінетів кілька десятків у різних лікувальних закладах міста. Вартість вакцинації — близько 40 гривень.

Фахівці стверджують, що епідемії можна запобігти, якщо щепленнями буде охоплено 70—90% населення країни. Досвід такої масової роботи нагромаджений у багатьох країнах, де появи грипу очікують спокійно, без паніки і планування спеціальних заходів, як, приміром, закриття навчальних закладів.

— Коли очікується епідемія?

— Як правило, епідемія грипу в Україні настає після Нового року, — каже А.Мироненко.

— Які штами грипу найчастіше викликають ускладнення?

— Усі без винятку.

Коли краще робити щеплення проти грипу, щоб отримати надійний захист від вірусної атаки? Фахівці вважають, що захисний ефект вакцини досягається протягом 10—14 діб після щеплення і діє протягом року. Тобто, якщо ви зробили щеплення у жовтні-листопаді, то можете спокійно зустрічати Новий рік під дзвін келихів і бризки шампанського. А якщо ні — приготуйте градусник і «шипучий» аспірин. Бо доведеться чимало попітніти у боротьбі за власне здоров’я.