За попередніми результатами 2001 року, населення Харкова зменшилося на 6,8 тис. і таким чином становить 1 млн. 483 тис. чоловік. За прогнозами фахівців, тенденція скорочення чисельності харків’ян збережеться й нинішнього року.
Смертність харків’ян більш ніж удвічі перевищує народжуваність. За останніми із наявних статистичних даних, основні причини смерті городян торік: хвороби системи кровообігу (65,3 %), новоутворення (14,2 %), хвороби органів травлення (3,1 %), органів дихання (2,7 %), інфекційні хвороби (1,4 %), нещасні випадки, отруєння, травми (8,3 %). За прогнозними оцінками, 2002 року на 1000 чоловік передбачається 6,2 народжених і 12,7 померлих.
З 1995-го в Харкові спостерігається зростання питомої ваги населення в працездатному (і старшому) віці на тлі скорочення групи, яка молодша за працездатний вік. Аналіз статевовікової структури свідчить про перманентний процес загального старіння харків’ян. За попередніми результатами, очікується, що на початок нинішнього року питома вага населення працездатного віку становитиме 63,3 %, молодшого — 14,5, старшого за працездатний — 22,2 %.
В загальній чисельності населення частка жінок переважатиме в категорії працездатного віку (ледь більше половини) і старшого за працездатний (68 %).
На тлі уповільнення процесу народжуваності дедалі менше реєструється шлюбів, зростає кількість розлучень (винятком є рік, наступний за високосним). Тому, за попередніми результатами, 2002-го очікується збільшення кількості шлюбів на 23 %, а в розрахунку на 1000 чоловік населення — на 11,3 % і зменшення кількості розлучень — на 5 відсотків, у розрахунку на 1000 чоловік — на 4,4 %.
Відповідно до прогнозу на 2002 рік, показник заміщення сімей (відношення кількості шлюбів до кількості розлучень) досягне 1,45, тобто на 145 шлюбів припадатиме 100 розлучень.
Як свідчить статистика, із 1991 року в Харкові триває стабільне скорочення кількості населення, його старіння, що, безумовно, істотно знижує потенціал його відтворення. Природний приріст дедалі більше залежить безпосередньо від вікових інтенсивностей народжуваності та смерті, але його стабільно негативний показник по місту протягом останніх одинадцяти років і прогнозоване скорочення групи жінок фертильного віку не дозволяють розраховувати на позитивний природний приріст у доступній для огляду перспективі.