UA / RU
Підтримати ZN.ua

Геомагнітне поле і біоритми

У будь-якій живій системі, чи то клітина, чи цілий організм, існує періодична організація процесів, ніби ця структура періодично поглядає на годинник і вирішує, як учинити...

У будь-якій живій системі, чи то клітина, чи цілий організм, існує періодична організація процесів, ніби ця структура періодично поглядає на годинник і вирішує, як учинити. Фахівці з Центру теоретичних проблем фізико-хімічної фармакології РАН припустили, що такими «годинниками» для живого служить геомагнітне поле, бо який же ще чинник може одночасно спрямовувати метаболізм у різних за функціями клітинах? Дослідники з’ясували, що магнітні коливання впливають на обмін речовин через парамагнітні групи атомів в органічних молекулах, що містять на поверхні неспарений електрон, на поведінку якого і впливає геомагнетизм. Зазвичай це речовини з атомами молібдену та заліза, хоча вуглець, водень і кисень теж інколи формують структури, які можна «намагнітити», — вільні радикали. Єдиний сигнал часу, необхідний живим клітинам, забезпечує сонячно-добова геомагнітна варіація з періодом 24 години, а оскільки вільних радикалів у клітинах багато, то і вплив на них обертання Землі — чималий.

Методом електронного парамагнітного резонансу вчені досліджували концентрацію вільних радикалів у печінці мишей і виявили циркадний (близькодобовий) ритм, який, за розрахунками, синхронізується ззовні магнітним полем. В інших експериментах поле з високою магнітною напруженістю знизило концентрацію вільних радикалів у всіх органах миші й загальмувало ріст саркоми.

Це означає, що будь-яка дія, котра усуває чи деформує геомагнітну варіацію — єдиний сигнал часу, на який орієнтується жива система, — порушує керування життєдіяльністю, наприклад під час міжконтинентальних перельотів або маніпуляцій із магнітним полем. Співробітники Військово-медичної академії ім. С.Кірова, досліджуючи метаболізм кроликів при ослабленому геомагнітному полі, виявили велике розмаїття показників — обмін речовин втратив відчуття часу. Після перших російських публікацій на цю тему аналогічні дослідження успішно провели італійці.

Вчені переконані: для кожного організму існують свої циркадні ритми. Природу деяких із них, можливо, вдасться визначити з допомогою останніх фактів.