UA / RU
Підтримати ZN.ua

«ФРАНЦУЗЬКИЙ ПАРАДОКС» У ЗДРАВНИЦЯХ КРИМУ

«Французький парадокс» відомий з 1991 року, коли лікар Серж Рено по американському телебаченні розповів про результати епідемічних досліджень у районі Тулузи...

Автор: Микола Семена

«Французький парадокс» відомий з 1991 року, коли лікар Серж Рено по американському телебаченні розповів про результати епідемічних досліджень у районі Тулузи. Смертність від серцево-судинних захворювань у цій місцевості виявилася мінімальною, порівняно з іншими регіонами. Високим рівнем здоров’я місцеве населення завдячує вживанню до їжі червоного вина. Вчені довели, що саме воно виявляє підвищену кардіопротекторну дію завдяки вмісту специфічних для червоного вина по-ліфенолів, які виконують роль антиоксидантів, що благотворно впливають на організм. І хоча навіть тепер повна ідентифікація всіх поліфенолів червоного вина чи винограду ще далека від завершення, проте вчені пригадали, що ще 1951 року було опубліковано перші дані про експериментально встановлену Р-вітамінну активність танін-катехінового комплексу фенольних речовин винограду. Згодом експериментально довели корисний вплив на організм людини й інших сполук червоного винограду і вина, зокрема антоціанів. Водночас відомі такі методи оздоровлення та рекреації на курорті, як виноградолікування й лікування червоним вином. Зокрема, червоне вино з винограду сорту Екім Кара, підвищений вміст таніну в якому здавна використовують місцеві жителі для лікування кишкових захворювань, недаремно назвали «Чорний доктор». Як з’ясувалося, воно має певні лікувальні властивості.

Ще 1970 року радянські вчені Бокучава й Валуйко повідомили про розробку способу одержання енотаніну. У Франції аналогічний препарат отримали Бурзакс, Вейланд і Хередіа, а професор Мускульє 1987 року одержав у США патент на екстракт, що має терапевтичний ефект. На його основі у США, Франції та Італії з виноградного насіння виготовляють препарати, котрі як харчові добавки використовують і в країнах СНД.

Недавно в Криму відбулася наукова конференція, присвячена застосуванню з лікувальною метою харчового концентрату поліфенолів винограду — препарату «Еноант». Конференцію провели Комітет з науки та регіонального розвитку при Раді міністрів Криму, інститут «Магарач», Кримський медуніверситет, ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». З доповідями на ній виступили відомі українські вчені, які провели ряд досліджень з застосування цього препарату, професори Г.Валуйко, В.Загоруйко, Ю.Огай, І.Богадєльников, Р.Верем’єва, Н.Богданов і багато інших. Відомі лікарі-курортологи розповіли про використання «Еноанту» в комплексному санаторно-курортному лікуванні серцево-судинних і бронхіальних хворих.

«Еноант» сьогодні виробляють в Інституті винограду й вина «Магарач» із винограду сорту «Каберне-Совіньон». У ньому нема алкоголю. За даними досліджень, здійснених у НДІ фізичних методів лікування й медичної кліматології ім.І.Сєченова, ефективність концентрату «Еноант» перевершує антиоксидантну активність плазми крові людини більш як у 3000 разів. Клінічні дослідження Кримського медичного університету довели, що «Еноант» має здатність різко підвищувати ефективність лікування хворих на дисбактеріоз на тлі рецидивного бронхіту й ослабленого імунітету. За вмістом корисних речовин 0,25 літра «Еноанту» аналогічне вживанню 5—6 літрів червоного столового вина «Каберне».

Кримська конференція рекомендувала організаторам курортної справи ширше залучати «Еноант» для відновлення здоров’я хворих, відродити на новій науковій основі давні методи лікування й оздоровлення курортників.