UA / RU
Підтримати ZN.ua

Діагноз — бумерит

Цей новий медичний термін прижився поки ще тільки в американській публіцистиці. Однак масштаби, я...

Автор: Євген Сташевський

Цей новий медичний термін прижився поки ще тільки в американській публіцистиці. Однак масштаби, яких набуває в Америці «епідемія» травм, зазнаних під час занять спортом, створюють усі передумови для його «прописки» і в спеціальній медичній літературі. Саме спортивні травми стали другою (за частотою) причиною відвідань американцями лікувальних установ, обігнавши простудні й респіраторні захворювання, залишивши пальму першості серцево-судинним. Причому левова частка всіх цих вивихів, розтягів, переломів тощо припадає на бебі-бумерів. Американці, народжені 1946—1964 рр., стали представниками першого покоління, для якого регулярні заняття спортом стали однією зі складових гідного способу життя. І нині, наближаючись до свого 70-річного рубежу, вони не хочуть відмовлятися від своїх звичок. Тим більше що з кожним роком з’являється дедалі більше даних про те, що фізична активність дозволяє суттєво скоротити ймовірність захворювання на цукровий діабет, рак, хворобу Альцгеймера і багато інших.

Протезування колінного суглоба і шийки стегна, операції на зв’язках і хрящовій тканині в старшій віковій групі в Америці давно вже стали справою буденною. І нерідко причиною для їх призначення є не загроза інвалідності, а небажання програвати на регулярних іграх у теніс чи гольф. Тільки з 1991 по 1998 рік кількість таких хірургічних утручань за участі бебі-бумерів зросла на 33 відсотки. Нині ж це зростання стало ще більшим. 2003 року через спортивні травми представники старшого покоління американців пропустили 488 мільйонів робочих днів.

Звісно, досягнення сучасної медицини істотно розширюють межі фізичних можливостей людей похилого віку. Однак не можна нехтувати й тим фактом, що біологічна еволюція не встигає за еволюцією соціальною, і те, що людині без особливих зусиль давалося в 25 років, викликає надмірне напруження в 50, і тим більше в 70 років. Та все ж відмовлятися від фізичного навантаження лікарі не рекомендують, однак наполегливо радять змінювати його характер і інтенсивність. Так, наприклад, чоловікам із роками слід переносити акцент із силових тренувань на розвиток гнучкості, а жінкам — навпаки, більше уваги приділяти вправам із обважненням. І, звісно ж, ходити пішки, їздити на велосипеді і підніматися східцями. Але головне — займатися спортом заради зміцнення свого здоров’я, а не зміцнювати здоров’я заради занять спортом.