UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДЕМОГРАФИ ПРОРАХУВАЛИСЯ

Останні десятиліття демографи припускали, що до кінця нинішнього сторіччя чисельність землян дос...

Автор: Оксана Приходько

Останні десятиліття демографи припускали, що до кінця нинішнього сторіччя чисельність землян досягне 10 мільярдів в основному за рахунок зростання населення бідних країн, де народжуваність через економічні й соціальні причини залишається неконтрольованою. Проте, як показали статистичні дані, останніми роками намітилася тенденція скорочення народжуваності навіть у таких споконвіку багатодітних державах, як Бразилія, Єгипет, Індія та Мексика. У результаті по одній лише Індії прогноз до кінця століття довелося переглядати в бік зменшення кількості населення на 600 мільйонів.

Основною причиною високої народжуваності в бідних країнах називають злидні й загальну неписьменність, особливо серед жінок. Як показала конференція ООН із проблем розвитку й населення, проведена 1994 року в Каїрі, ані державний контроль, ані допомога міжнародних організацій не зможуть стати вирішальними чинниками в розв’язанні цих проблем. Тільки свідомий вибір жінок, котрі вирішили зменшити свою народжуваність, може зрушити демографічне питання з мертвої точки.

Як показали дослідження останніх років, це зрушення таки сталося. Більшість прагне обмежитися народженням одного, двох, максимум — трьох дітей. У результаті деякі експерти вже починають непокоїтися з приводу того, що рівень відтворення населення бідних країн так само, як це раніше відбулося в розвинених державах, упаде нижче припустимого — 2,1 дитини на кожну жінку. Різке зниження дитячої смертності, активніше залучення жінок до національної економіки й, найголовніше, приклад своїх же товаришок — саме ці чинники призвели до такого різкого падіння народжуваності в країнах, які розвиваються. Це й викликало розгубленість у багатьох експертів.

Достатньо кільком жінкам одного села скористатися сучасними засобами контрацепції, і ця тенденція, немов лісова пожежа, охоплює всі сусідні й навіть досить віддалені населені пункти. Цьому вже не в змозі перешкодити тиск із боку родини, а також відсутність у селах доступних контрацептивів. Ті жінки, котрі зважилися взяти на себе контроль над народжуваністю, зазвичай знаходять можливість з’їздити для розв’язання цих проблем до найближчого великого міста, де вже побували чимало їхніх знайомих. У результаті в одній лише Бразилії коефіцієнт народжуваності за останні півстоліття впав із 6,15 до 2,27. Отож, очевидно, у найближчому майбутньому демографам доведеться докладати не менш відчайдушні зусилля для підвищення рівня народжуваності, хоча б до позначки, що гарантує відтворення робочої сили.

за матеріалами зарубіжної преси