UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бюрократична отрута. Постраждалі хомутецькі діти не отримали від держави жодної копійки компенсації

17 вересня минає дев’ята річниця хомутецької трагедії. У 1998 році (на урочистому мітингу з нагоди дн...

Автор: Людмила Кучеренко

17 вересня минає дев’ята річниця хомутецької трагедії. У 1998 році (на урочистому мітингу з нагоди дня визволення села) від фосфорорганічної отрути постраждали сотні жителів Хомутця під Миргородом, хоча за офіційними списками пройш­ло лише чотири десятки школярів. Вплив отрути дуже негативно позначився на здоров’ї дітей, по суті вони стали інвалідами, хоча держава не хоче визнавати цього факту, надавати відповідний статус і соціальну допомогу.

Декотрі батьки зважилися добиватися справедливості через суд. Однак багаторічна судова тяганина для більшості позивачів у Миргородському суді, з волі судді В.Куцин, завершилася безрезультатно — їм повністю відмовлено у задоволенні позовних вимог. А двом дівчаткам, уже студент­кам, ця ж суддя за втрачене здоров’я присудила просто знущальну компенсацію моральної шкоди в розмірі 5 тисяч гривень (приблизно місячний оклад судді).

Втім, минуло більше року, як судове рішення набрало чинності, але потерпілі не отримали від дер­жави жодної копійки. Виконавчий лист кілька разів курсував між Миргородом та Києвом, бо виплатити присуджені гроші мало Державне казначейство України. Але воно відмовилося добровільно виконати рішення суду, мотивуючи це тим, що в його бюджеті немає статті на виплати таких компенсацій. І зрештою з департаменту держвиконавчої служби надійшла постанова про... повернення виконавчого документа стягувачу.

На жаль, таких випадків, коли позивач або відповідач мають позитивні для себе рішення суду, але роками не можуть отримати належного, безліч.

Мами постраждалих дівчат, у відчаї від українського правосуддя, звернулися зі скаргою до Європейського суду з прав людини. Хоча розуміють, що рішення зі Страсбурга можна чекати кілька років.

А відомий полтавський адвокат Юрій Моторний, який співпрацює з Полтавським медіаклубом у проекті «Протидія корупції в судах та при виконанні судових рішень у Полтавській області», радить звернутися до Генеральної прокуратури з вимогою порушити кримінальну справу щодо посадових осіб Держказначейства України за ознаками статті Кримінального кодексу про умисне невиконання судового рішення, яке набрало законної сили.