UA / RU
Підтримати ZN.ua

БАРИКАДИ НА ШЛЯХУ ВІРУСУ

Безпрецедентні зусилля, спрямовані вченими різних країн на боротьбу з вірусом SARS, уже дають деякі позитивні результати...

Автор: Оксана Приходько

Безпрецедентні зусилля, спрямовані вченими різних країн на боротьбу з вірусом SARS, уже дають деякі позитивні результати. Майже одночасно дві групи вчених — із Гонконгу й Німеччини — оголосили про перші прориви у розшифровці механізмів проникнення вірусу в клітину. При цьому вчені спиралися на дані, отримані ними раніше в процесі дослідження інших вірусів, зокрема тих, які викликають СНІД і… банальний нежить. З’ясувалося, методи боротьби з цими такими різними захворюваннями можуть мати багато спільного.

Так, науковий директор Нью-йоркського дослідницького центру СНІДу Девід Хо, який від середини квітня безпосередньо вивчав вірус SARS у Гонконгу, вже оголосив про створення перших синтетичних пептидів, здатних перешкоджати проникненню вірусу в клітину. Такий бурхливий прогрес став можливим завдяки використанню методик, уже відпрацьованих вченими у процесі вивчення ВІЛ. Під час свого перебування в Гонконгу д-р Хо передав свої навики місцевим фахівцям, котрі відтепер самі зможуть продовжувати роботу в цьому напрямі.

Тим часом німецькі вчені під керівництвом Ральфа Хільгенфельда з Інституту біохімії університету Любека також заявили про одержання інгібітору протеази, що відіграє важливу роль в інфікуванні клітин вірусом SARS. Вони, своєю чергою, використовували факт приналежності нового вірусу до групи коронавірусів. Зокрема дуже інформативними виявилися дані, отримані під час дослідження кристалічної структури протеази вірусу, який викликає в людини нежить.

Природно, від перших лабораторних випробувань до появи нових препаратів на прилавках аптек має пройти, як мінімум, кілька років, вважають учені. Проте отримані результати засвідчують: вчені рухаються в правильному напрямку.