UA / RU
Підтримати ZN.ua

А незгодних скидатимуть із «лижні». Україна приймає ДОТС-стратегію

«У нас немає іншого шляху подолання епідемії туберкульозу, ніж перехід на ДОТС-стратегію діагностики та лікування», — заявив на зустрічі з журналістами міністр охорони здоров’я Микола Поліщук...

Автор: Тетяна Галковська

«У нас немає іншого шляху подолання епідемії туберкульозу, ніж перехід на ДОТС-стратегію діагностики та лікування», — заявив на зустрічі з журналістами міністр охорони здоров’я Микола Поліщук. Свою заяву він підкріпив цифрою: сьогодні 1,4% населення країни хворі на туберкульоз, і потрібні, в буквальному значенні слова, пожежні заходи.

Розуміючи це, деякі міжнародні організації готові поставити в Україну необхідні препарати за максимально низьку ціну, а частину — зовсім безплатно, у вигляді гуманітарної допомоги. На зустрічі з журналістами міністр демонстрував невеличку коробочку з набором ліків на піврічний курс лікування, надану Всесвітнім фондом протитуберкульозних препаратів. Такі набори незабаром почнуть одержувати всі нові хворі.

При цьому не йдеться про перехід на якісь зовсім нові ліки: кількість протитуберкульозних препаратів обмежена — їх усього близько 12 найменувань. Перевага ж нових — полікомпонентність. Замість 10—15 таблеток, які хворі приймають сьогодні щодня, вони одержуватимуть усього чотири. Окрім препаратів, до набору також увійдуть різні інструкції, що дозволяють правильно організувати лікування та контролювати його виконання. Тому хворі зможуть лікуватися амбулаторно або взагалі вдома — за винятком того часу, коли вони є бациловиділювачами і перебувають у стаціонарі. Тобто це не заміна існуючих схем, а лише одна з найбільш ефективних форм організації контрольованого лікування.

У нас же, за словами Миколи Поліщука, туберкульоз лікують довго й неефективно. Хворий лежить у стаціонарі від трьох до семи місяців, приймає величезну кількість таблеток, при цьому епідемія поширюється, як і збільшується кількість тих, у кого виробилися стійкі до хіміопрепаратів форми палички Коха. А при застосуванні ДОТС-стратегії стійкі форми мікобактерії спостерігаються всього у 6—7% хворих, на відміну від наших 20—30% (а серед тих, хто захворів повторно, то й цілих 60—70%). Значно нижча і вартість лікування: на піврічний курс одному хворому потрібно всього 17—18 доларів (або приблизно 80 грн.) замість кількох тисяч гривень, за нашими традиційними схемами.

Перехід на більш ефективні, як із медичного, так і з економічного погляду, методи лікування дозволить, на думку міністра, знайти гроші на поліпшене харчування хворих, зацікавити медичний персонал — сьогодні медики не хочуть працювати у фтизіатричній службі, вважають цю роботу небезпечною і не престижною.

Зрозуміло, що такий набір — не панацея. Як вважає представник ВООЗ в Україні Юрій Суботін, у ньому міститься найтиповіший набір препаратів першого ряду: він не є універсальним і підходить далеко не всім — існують стандартизовані набори препаратів для різних категорій хворих. Тому питання не в коробочці: головне, щоб хворий мав усі необхідні ліки і чітко дотримувався розпорядженням лікаря.

Загалом, нова стратегія лікування і діагностики (вона передбачає визначення хвороби не лише рентгенологічними методами, а й мікроскопічними) для України не нова. Її вже випробували в Донецькій області, самому Донецьку та Києві. Але однозначної думки з приводу її впровадження на всій території країни серед вітчизняних фтизіатрів немає.

Багато хто проти полікомпонентних форм препаратів і жорстких схем їх введення. Сьогодні наші хворі справді щодня приймають близько десятка таблеток. Але вводять їх поступово, тому можна вчасно визначити, на який препарат виникає алергія, до якого виробилася стійкість — щоб даремно не отруювати «хімією» і так ослаблений організм. Без жорстких схем простіше знайти й індивідуальний підхід до хворого. До того ж, доза хімічної речовини абсолютно не залежить від того, яку кількість таблеток приймає пацієнт.

Однак просити прибічників традиційних методів лікування перейти на нову стратегію Микола Поліщук не збирається. «Ми довго дихати в потилицю не станемо: незгодних просто скидатимемо з «лижні», — заявив міністр. Якоюсь мірою, вважає він, ця стратегія не «пішла» раніше тому, що не було політичної волі. Відтак епідемія туберкульозу поширюється, а стратегії ефективної роботи у нас досі немає. Сьогодні політична воля влади, і зокрема Міністерства охорони здоров’я, є, а тому вже найближчим часом ДОТС-стратегія буде впроваджена в ряді південних регіонів країни, а трохи пізніше — і по всій Україні.

P.S. На жаль, газеті не вдалося отримати коментар провідних фтизіатрів країни, переважна більшість яких — противники нової стратегії. Мабуть, почувши про перспективи зійти з дистанції, вони відмовилися від зустрічі з кореспондентом «Дзеркала тижня».