UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЗНО-2009: прохідний бал підвищать ВНЗ

Умови прийому до ВНЗ на 2009 рік були затверджені раніше, ніж будь-коли, — ще у вересні цього року. До 1 листопада мають опублікувати свої умови прийому всі ВНЗ...

Автор: Аліна Бажал

Умови прийому до ВНЗ на 2009 рік були затверджені раніше, ніж будь-коли, — ще у вересні цього року. До 1 листопада мають опублікувати свої умови прийому всі ВНЗ. Травень-червень наступного року відведено школярам для підготовки і складання тестів.

На круглому столі «Зовнішнє незалежне оцінювання знань. Уроки ЗНО-2008 і перспективи ЗНО-2009», крім іншого, обговорювали нові умови прийому, покликані усунути незручності останньої вступної кампанії.

На майбутнє тестування винесено вже не 11, а вісім предметів: пішли під ніж основи економіки і права, всесвітня історія і зарубіжна література. Зате додалася іноземна мова — англійська, німецька, французька або іспанська. Творчі конкурси залишаються.

Ліквідовано сумнозвісний пункт 15 із його «особливими умовами». Поза конкурсом — за умови подання сертифіката із балами, не нижчими за прохідний мінімум, — до ВНЗ зараховуються інваліди I і ІІ груп, діти-сироти, чорнобильці, ветерани, діти шахтарів, гірничорятувальників та військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов’язків. Ті, хто закінчив школу за кордоном, і ті, хто повернувся з армії якраз до вступу, можуть обирати: брати участь у конкурсі на зарахування з балами УЦОЯО чи складати вступні іспити в самому ВНЗ. Певні переваги мають призери всеукраїнських і міжнародних олімпіад.

Мінімальний прохідний бал, як і раніше, 124. Однак на спеціальностях, де зафіксовано великий конкурс, приймальним комісіям ВНЗ дозволено підвищувати цю планку для профільних предметів. «Хоч до 200 балів», — сказав міністр освіти і науки Іван Вакарчук.

Керівник Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні Ярема Бачинський зазначив, що сьогодні розглядається питання впровадження тес­тів на здібності. Як показує зарубіжний досвід, такі тести дають змогу краще прогнозувати успіш­ність студента у ВНЗ. (Зазначимо, що і в УЦОЯО, і в Києво-Могилянсь­кій академії, яка особливо активно обстоює власні критерії добору студентів, досі практикували тести саме на знання. Хоча Ігор Лікарчук стверджує, що із 45—56% тестів УЦОЯО неможливо впоратися без наявності здібностей. Та й В’ячеслав Брюховецький упевнений, що зубрилам могилянські тести будуть не до снаги.) Проте створювати їх мають фахівці вищої кваліфікації. За оцін­ками експертів, для розробки такої системи тестування може знадобитися до трьох років і близько 10 млн. доларів.

Також на круглому столі обговорювали питання правового забезпечення ЗНО і вдосконалення процедури його проведення.