UA / RU
Підтримати ZN.ua

Затверджено нові правила вступу на аспірантуру: МОН пояснює боротьбою з ухилянтами

Тепер на денну форму можна вступити лише за держзамовленням

В Україні стали чинними нові правила вступу на аспірантуру у вищі навчальні заклади. “Зміни пов'язані з надмірним ажіотажем охочих вступити в аспірантуру серед чоловіків призовного віку,” – зазначають у Міністерстві освіти і науки.  

Читайте також: Вступ до аспірантури: скільки балів треба набрати

Ключова проблема, яку намагаються вирішити за допомогою нових правил – боротьба зі згаданим ажіотажем та схемами, які, на думку МОН, незаконно пропонують забезпечити потенційним аспірантам вступ на денну форму після підписання контракту.

За статистикою Міністерства освіти і науки, до 2022 року в аспірантуру вступало до 8000 потенційних майбутніх науковців. У 2024 році на здобуття ступеня доктора філософії чи доктора мистецтва вже претендує понад 140 тисяч осіб. За даними МОН, серед згаданих аспірантів понад 91000 чоловіків призовного віку.

Кількість бюджетних місць на аспірантуру зросте у два рази

“Щоб навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації, МОН запроваджує низку нововведень,” – зазначається в повідомленні міністерства. Водночас кількість бюджетних місць на аспірантуру буде збільшена майже вдвічі – з 3200 до 7000.

Як тепер можна вступити на аспірантуру?

Вводиться суттєве обмеження для вступу на денну форму навчання в аспірантурі. У 2024 році такий вступ буде можливий лише за державним замовленням. Вступ за контрактом у 2024 році на денну форму не передбачений.

Здобувати освіту на аспірантурі за контрактом можна буде лише на заочній та на вечірній формі навчання. У Міністерстві освіти і науки підкреслюють, що як заочна, так і вечірня форма навчання не передбачає відстрочки від мобілізації.

Переведення забороняється, а ЄВІ - обов‘язково

Додатковим обмеженням є встановлення правила, за яким переведення з інших форм навчання на денну форму у 2024 році буде заборонено. “Поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо),” – вказано у роз'ясненні.

Обов'язковим елементом вступу залишається ЄВІ для всіх вступників в аспірантуру, але змінюється вага його компонентів під час розрахунку конкурсного бала.

Як повідомлялось раніше, в Україні діє загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.