UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВСЕСВІТНІ РАРИТЕТИ

На черговому засіданні Американського астрономічного товариства відразу дві групи дослідників оголосили про те, що виявили найдавніші об’єкти нашого Всесвіту — 26 молодих галактик та три квазари...

На черговому засіданні Американського астрономічного товариства відразу дві групи дослідників оголосили про те, що виявили найдавніші об’єкти нашого Всесвіту — 26 молодих галактик та три квазари. Усі вони перебувають від нас на відстані понад 13 мільярдів світлових років і «народилися» тоді, коли вік нашого Всесвіту налічував якийсь мільярд років. Відповідно до найостаннішої космогенічної теорії, після Великого Вибуху, який стався 14 мільярдів років тому, Всесвіт почав помалу холонути і втрачати прозорість. У буквальному значенні слова, в космосі настали темні часи, бо жоден промінь світла не міг пробитися крізь товщу нейтральних атомів водню. Коли цей період розпочався та скільки він тривав — одна з найбільших загадок космології. Завершився ж він формуванням зірок і галактик, ультрафіолетове випромінювання яких нарешті здолало непрозору товщу й подарувало нам чарівливо прекрасну картину зоряного неба.

Передбачається, що виявлені нині 26 галактик саме й належать до тих піонерів, котрі першими спалахнули на нашому небосхилі. Щоб їх відшукати, Хао Дзінь Ян, докторант Аризонського університету, ретельно досліджував фотографії, отримані новим обладнанням космічного телескопа Hubble. Вибравши найтемнішу ділянку неба, він зміг розгледіти на ньому 30 слабких відсвітів украй віддалених об’єктів. При ретельнішому вивченні вчений вирішив, що 26 із них можна оголосити найдавнішими галактиками. Якщо припустити, що щільність таких галактик рівномірно розподілена по зоряному небу й порівняти площу вивченої ділянки з рештою, то кількість таких «бабусь» має досягти 400 мільйонів. Квазари, виявлені з допомогою високогірного телескопа, містяться навіть далі, ніж галактики-старожили, і можуть при подальшому вивченні розкрити астрономам чимало космічних таємниць.