UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВІЗИТКА ВАГОЮ СІМ КІЛОГРАМІВ

Робота над створенням Національного атласу наближається до завершення. Вихід однотомного видання очікується восени 2005 року загальним накладом вісім тисяч примірників...

Автор: Олександр Кітраль

Робота над створенням Національного атласу наближається до завершення. Вихід однотомного видання очікується восени 2005 року загальним накладом вісім тисяч примірників.

Із шкільним його поєднує лише наявність карт. Це, власне, географічний документ, який, нарівні з гербом, прапором та гімном, є візитною карткою держави. Основна його функція — надати вичерпну інформацію про багатогранне життя країни.

До речі, 1996 року у Фінляндії святкувалося сторіччя з часу появи національного атласу, який фактично є першим у світі. У 90-ті роки фахівці багатьох країн (переважно колишнього соціалістичного табору) працюють над створенням власних атласів.

Ідея створити свій атлас зародилася 1992 року. Однак лише через шість років, з ініціативи Інституту географії НАН України, справа зрушила з місця. І в 2000-му було створено електронний пілотний варіант Національного атласу. Мало хто вірив, що невдовзі вдасться видати добре укомплектований том-атлас (який, між іншим, перевищуватиме за інформаційним наповненням електронну версію уп’ятеро). Як правило, на видання Національного атласу витрачається близько десяти років копіткої праці і стільки ж мільйонів доларів. Директор інституту член-кореспондент НАН України Леонід Руденко залучив до роботи багато науковців. Приміром, лише над створенням одного блоку атласу — природних умов і ресурсів — працювало 226 авторів з різних областей України.

Національний атлас України являтиме собою фоліант півметра завдовжки і тридцять сантиметрів завширшки. Обсяг — близько восьмисот сторінок. Вага — сім з половиною кілограмів. Зрозуміло, носити з собою таку книгу, відверто кажучи, буде важкувато.

Гортаючи сторінки атласу, читач отримає щонайцікавішу інформацію про найдавніші племена на території нашої держави, козацькі війни проти поневолювачів. Довідається про співвідношення кількості чиновників до чисельності армії, чому майже вся чорноморська кефаль циркулює біля українських берегів. Отримає інформацію про купівельну спроможність населення України, яка становить дві тисячі доларів на рік, і порівняє з Німеччиною, де купівельна спроможність вдесятеро більша. З карт можна довідатися, як забруднені регіони України внаслідок катастрофи на ЧАЕС і як, за прогнозами, зміниться ситуація у 2026 році. Дізнатися про перші землетруси в Україні, епіцентр яких містився в сусідній Румунії. Співвідношення тексту і карт в українському атласі один до трьох (у німецькому атласі — навпаки. У білорусів цей географічний документ майже зовсім позбавлений тексту).

Фінансування робіт зі створення Національного атласу України відбувається за рахунок держави. Певні витрати на створення електронної версії взяла на себе Канада. Національним атласом першочергово будуть забезпечені всі районні та обласні бібліотеки, міністерства України.

Залишилося опрацювати ще три блоки — економіки, населення та екології. Отже, робота триває і Леонід Григорович, за його словами, ще не скоро візьме відпустку.