UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські школярі на дні народження бозона Хіггса

Радник директора ЦЕРН Тадеуш Куртіка, який водив дітей по Великому адронному колайдеру, не приховував свого захоплення від знайомства з українськими дітьми.

Автори: Андрій Рожен, Олександр Рожен

Вочевидь, нечасто на борту літака рейсу Київ-Женева одночасно збирається така кількість обдарованих дітей, як це сталося 27 червня цього року. Тоді в ЦЕРН на екскурсію летіли чотирнадцять переможців фізичних і математичних олімпіад України, які чудово зарекомендували себе й на світових інтелектуальних змаганнях. Відвідування головної лабораторії планети було їм нагородою за досягнуті успіхи у вивченні природничих наук.

Нестандартність членів делегації привертала на себе увагу. Радник директора ЦЕРН Тадеуш Куртіка, який водив дітей по Великому адронному колайдеру (ВАК), не приховував свого захоплення від знайомства з українськими дітьми. Після закінчення екскурсії він провів групу до автобуса й дуже емоційно подякував за запитання, які ставили вундеркінди, за рівень знань, зрештою за радість спілкування з такою науковою зміною. Він признався, що йому нечасто доводиться водити по колайдеру настільки яскравих учнів і висловив думку, що ЦЕРН буде радий прийняти у свої лави неординарних працівників, коли ті закінчать виші й визначатимуться, куди піти працювати.

Хоча всі школярі були в захваті від ВАК, проте багато хто з них уже обрав собі галузі діяльності, далекі від фізики високих енергій. Хтось бачить своє майбутнє в розвитку екології, хтось - у розв’язанні проблеми чистої води, а когось хвилюють питання матеріалознавства. Школярі виявилися набагато самостійнішими у виборі своїх життєвих цілей.

Серед інших об’єктів, які відвідали українські школярі, був і знаменитий Compact Muon Solenoid. Їм навіть удалося опуститися до ВАК на стометрову глибину під землю і побачити те, що зазвичай приховано для численних відвідувачів ЦЕРН.

У ці дні на колайдері відчувалася певна нервозність. Науковці готувалися до сенсаційного повідомлення про якесь надзвичайне відкриття. Яке?.. Вони загадково усміхалися і уникали відповіді. Хоча це був секрет Полішинеля. Вже півроку надходять повідомлення про те, що фізики з різних лабораторій збирають дедалі більше даних про «божу частинку» - бозон Хіггса, - яка в ієрархії елементарних частинок відповідає, мабуть, за найважливіше й найтаємничіше - за масу і силу притягання.

Після недавніх невиправданих сенсаційних очікувань у лабораторії Гран-Сассо, де нібито знайшли в нейтрино швидкість, яка перевищує швидкість світла, і почали широко обговорювати долю теорії відносності, фізики стали дуже обережні у своїх висновках та публічних заявах. Авторів цієї сенсації понизили в посаді. Тепер фізики уникають висловлювати особисті думки пресі. І навіть офіційні висновки, які оголосили в ЦЕРН на прес-конференції 4 липня, виглядають досить перестрахувальними: «Фізики Європейської організації ядерних досліджень, які працюють з Великим адронним колайдером, виявили нову субатомну частинку. Вона приблизно в сто разів важча за протон і майже повністю відповідає бозону Хіггса».

Нова субатомна частинка була останньою ланкою у знаменитій Стандартній моделі, яка вірою і правдою служить фізикам майже півстоліття. І далі в офіційній заяві, знову ж таки в дуже обережній формі, фізики заявляють: «Виявлена субатомна частинка є фактично останньою ланкою, яка допоможе вченим зрозуміти й пояснити будову Всесвіту. Якщо аналіз даних виявиться успішним, це стане найгучнішим експериментальним відкриттям за останні 30-40 років».