UA / RU
Підтримати ZN.ua

У спортивних матусь народжуються розумні діти

Німецькі вчені з’ясували, що заняття спортом благотворно впливають на інтелект майбутнього маляти...

Німецькі вчені з’ясували, що заняття спортом благотворно впливають на інтелект майбутнього маляти.

Працівники берлінського Центру молекулярної медицини Макса Дельбрука виявили, що у вагітних мишей, які не нехтували фізичною активністю, народжувалися малята з більшою кількістю клітин мозку. Дослідники встановили, що вправи стимулюють у гризунів вироблення нових нейронів у ділянці мозку, відповідальній за навчання та пам’ять. Це передається від матері нащадку.

Піддослідні вагітні миші бігали по колесу, що обертається, накручуючи за ніч 2—3 кілометри, хоча ближче до пологів дистанція ставала дедалі коротшою. У ембріонів мишей-спортсменок кількість клітин мозку була в середньому на 20% меншою, ніж у екземплярів, зовсім не схильних до спорту. Але коли мишенятам виповнювалося п’ять тижнів, починалося прискорене вироблення нейронів, і до семи тижнів ситуація вирівнювалася. Автори роботи думають, що такий сплеск нейронної активності через певний час благотворно позначиться на мозку звіряток.

Можливо, мозок дітей, чиї мами регулярно займалися спортом під час вагітності, також вироблятиме більше нейронів. Результати раніше проведеного дослідження свідчать, що такі дітлахи в п’ять років краще справляються з тестами на інтелект. Утім, поки це радше припущення, позаяк немає впевненості, що надмірна кількість нейронів позитивно впливає на роботу мозку. Неясно також, як саме вправи матері сприяють виробленню нових клітин мозку, можливо, він просто компенсує брак нейронів у попередній період.

У мишей, яких було піддано стресу, спостерігався протилежний ефект — їхні малята виробляли менше нейронів. Можливо, все ще складніше. Наприклад, спортивні мами просто у відмінній фізичній формі, а тому частіше вилизують нащадка, стимулюючи його мозок.