Неспішний плин життя провінції різко контрастує з метушнею сучасних великих міст. Час на периферії минає повільніше. Ніби невідомий хтось відкрутив відеоплівку на півтора-два десятки років назад, і раптом опиняєшся посеред вулиць Комсомольської, Енгельса, Маркса тощо, із усією їхньою, ще незабутою, «совковою» атрибутикою...
Про «ринкову економіку» нагадують магазини й «завмерлі» підприємства, такі, як, приміром, завод точних приладів у Сумах, відомий свого часу не лише в СРСР, а й за його межами. Для депресивних регіонів безробіття — одна з больових точок. Тому офіційне відкриття нових приміщень центрів зайнятості в Конотопі й Сумах 25 червня стало для жителів цих міст значною подією. У церемонії взяли участь директор Державного центру зайнятості — керівник виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Володимир Галицький, народний депутат Микола Нощенко, а також місцеве керівництво. Просторі, обладнані сучасною технікою і меблями приміщення тішать око й серце, дарують надію на те, що проблема незайнятості населення розв’язуватиметься ефективніше й завдяки активній співпраці служб зайнятості з роботодавцями з часом втратить свою гостроту.
У Конотопський центр зайнятості надходить близько 800 вакансій на місяць (оперативних — 500—600). Інформацію про них надають майже 560 підприємств, тобто 60% зареєстрованих 1950 роботодавців. Утім, внески в страховий фонд виплачують лише 1100 із них.
На жаль, на сьогодні одна з найгостріших проблем центрів зайнятості по всій Україні — відсутність своєчасної і якісної інформації про наявність робочих місць. «На сьогодні, за законом, роботодавець зобов’язаний надавати в ДЦЗ списки вакансій, — зазначає Володимир Галицький. — Проте відповідальності за ненадання інформації законом не передбачено, зокрема й адміністративної. Гадаю, це більше пов’язано з певними моральними установками самих роботодавців і ставленням людей до порядку. Тому нам поки що рано скасовувати правило, яке зобов’язує роботодавців надавати списки вакансій.
Ми також не маємо права в законодавчому порядку зобов’язати роботодавця узяти на роботу ту чи іншу людину. У законі прописано лише норми квот на створення робочих місць для людей із обмеженими фізичними можливостями».
2003 року з допомогою Конотопського центру зайнятості комплексом різноманітних послуг і матеріального забезпечення скористалися 10344 незайнятих громадян. Один із основних напрямів діяльності служби зайнятості — підтримка та сприяння організації підприємництва в місті й районі. Із урахуванням ситуації на ринку праці здійснюється також профпідготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації незайнятого населення. Так, за п’ять місяців 2004 року навчання за 19 професіями й спеціальностями пройшли 347 чоловік. Актуальна практика профпідготовки під конкретні робочі місця. Нинішнього року, за заявками роботодавців, службою зайнятості підготовлено 16 чоловік.
Зниженню соціальної напруженості в суспільстві сприяють активні форми зайнятості, такі як громадські роботи. Це допомагає безробітним тимчасово вирішувати матеріальні проблеми, а підприємствам — задовольнити потребу в робочій силі. За п’ять місяців 2004 року в таких роботах взяли участь 875 безробітних.
Попри те, що Сумська область належить до ряду депресивних, дотаційних регіонів, за словами Володимира Галицького, тут усе-таки спостерігається позитивна динаміка. Так, рівень економічного безробіття в цілому по Сумській області знизився з 13,1 до 11%.
Протягом січня—травня 2004 року в Сумській області комплекс різноманітних послуг і матеріальне забезпечення одержали 57579 незайнятих громадян. Із загальної кількості незайнятих громадян 60% становлять жінки, кожен четвертий — молода людина віком до 28 років. За п’ять місяців поточного року за сприяння служби зайнятості працевлаштовано 13749 чоловік (кожен четвертий незайнятий громадянин), із яких 606 — на дотаційні робочі місця; 437 безробітних одержали одноразову допомогу з безробіття для організації підприємницької діяльності. За цей самий період у громадських роботах взяли участь 10183 незайнятих громадян.
Майже 20% зареєстрованого ринку праці Сумської області припадає на Суми. На сьогодні місто має 1400 вакансій. Тим часом Сумський центр зайнятості досі свого приміщення не мав: служба тулилася в будинку райадміністрації, клієнти юрмилися в коридорах, створюючи черги й викликаючи незадоволення сусідів.
За словами працівників Сумського міського центру зайнятості, спочатку їх тривожило, як місцеве населення депресивного регіону сприйме добре обладнане, сучасне приміщення: спорудження центру зайнятості в Сумах (було реконструйовано будинок колишнього кінотеатру «Жовтень») обійшлося в 3,5 млн. гривень. Проте через майже місяць роботи заспокоїлися: похмурий напівзруйнований кінотеатр лише псував міський пейзаж. А в новому приміщенні центру створено всі умови як для прийому безробітних, так і для роботи з роботодавцями.
Українські ноу-хау в соціальній сфері — Єдина технологія обслуговування незайнятого населення (ЄТОНН), за якою Державна служба зайнятості працює з 2002 року, і Єдина інформаційно-аналітична система служби зайнятості України (ЄІАС), впроваджена в першому півріччі 2004-го, — забезпечують надання високоякісних соціальних послуг, що відповідають європейським стандартам соціального захисту населення від безробіття. Незабаром до цих систем буде підключено й центри зайнятості в Конотопі та Сумах.
Створено умови для плідної роботи 67 працівників Сумського центру зайнятості, адже кожен із них приймає від 35 до 50 чоловік на день, а працювати з людьми, як відомо, нелегко.
Відвідувачі мають можливість самостійно переглядати різноманітну інформацію стосовно працевлаштування, весь банк вакансій, а також ознайомитися з інформацією про підприємства, на яких може бути використано їхню працю. Холи центрів зайнятості в Конотопі й у Сумах обладнані тач-скринами — для самостійного пошуку роботи. Є дитячі кімнати, де малюків доглянуть співробітники центрів, поки їхні батьки зайняті пошуками роботи. І це не розкіш. У робочий день кімнати заповнені дітьми: вони малюють, дивляться телевізор.
Пріоритетний напрям діяльності служби зайнятості — поліпшення взаємодії з роботодавцями. Керівники підприємств зможуть підібрати собі тут працівників під замовлення, здійснити їх профпідготовку й підвищення кваліфікації, провести співбесіди з претендентами на роботу як безпосередньо на робочому місці, так і в приміщенні центру зайнятості. За словами одного з роботодавців, присутнього на офіційному відкритті Сумського центру зайнятості, керівники підприємств недостатньо поінформовані про можливості ДЦЗ і нерідко уявляють собі центри зайнятості як напівпідвальні приміщення, відвідувати які керівництву не з руки. Побачивши на власні очі сучасну споруду, він був приємно здивований.
Відкриття нових, переобладнаних центрів зайнятості дозволить підвищити якість надання соціальних послуг клієнтам служби зайнятості, ефективність роботи, знизить напруженість на ринку праці регіону.
«Безробіття було, є і буде. Це природне тло ринкових відносин, — вважає Володимир Галицький. — Доки існують ринкові відносини, будуть безробітні й будуть люди, котрі хочуть підвищити або змінити свою кваліфікацію, місце роботи. Інша річ, що безробіття повинне мати цивілізовані рамки».
Сьогодні в Україні функціонують 647 центрів зайнятості — у кожному районному адміністративному центрі. За словами Володимира Галицького, привести у відповідність потрібно ще близько 120, п’ять із них у Сумській області: «У великих містах ми йдемо за принципом створення великих бірж праці, таких, як у Сумах. Це, до речі, перша біржа праці в Україні. Відстані тут невеликі, тому всі районні центри зайнятості міста закриваються і відкривається один — із просторими приміщеннями й сучасним устаткуванням. Адже сюди приходять люди, котрі гостро відчувають своє соціальне аутсайдерство. Вони повинні і побачити, і відчути, що держава про них піклується».