UA / RU
Підтримати ZN.ua

СПАТИ, ЩОБ ПАМ’ЯТАТИ

З’ясувалося, що безсонні ночі, проведені мільярдною армією студентів за підручниками напередодні іспитів, лише марна трата часу і зусиль...

Автор: Оксана Приходько
З’ясувалося, що безсонні ночі, проведені мільярдною армією студентів за підручниками напередодні іспитів, лише марна трата часу і зусиль. Знання, отримані таким чином, настільки нетривкі, що найчастіше їх не вистачає навіть для успішного здавання іспиту, не кажучи вже про подальше користування ними. Такого висновку дійшли європейські вчені, які досліджували механізми запам’ятовування і навчання. Їм пощастило з’ясувати, що знання, яких не закріпили під час глибокого повноцінного сну, не фіксуються і не зберігаються в пам’яті.

П’єр Маке і його колеги зі Л’єжського університету змогли побачити це після порівняльного дослідження електромагнітної активності головного мозку людей, які сплять, і тих, які не сплять, поставивши перед ними важкі завдання. Як з’ясувалося, ті ж самі структури мозку, що активізувалися під час активного розв’язання цього завдання в людей, які не спали, виявляли підвищену активність і під час сну. Точніше, під час періодів так званого «швидкого» сну, який характеризується активною стадією діяльності мозку.

У дослідженні взяли участь 18 добровольців віком від 18 до 25 років, яких протягом кількох годин навчали швидко розпізнавати на екрані монітора миготливі символи і реагувати на них натисканням відповідної клавіші на клавіатурі. Ті учасники експерименту, яким після кількох годин навчання давали можливість добре виспатися, після пробудження показували значно кращі результати, ніж ті, котрі відпочивали без сну.

Аналогічні результати були отримані й у дослідах на тваринах. Так, у пацюків, заклопотаних пошуком виходу зі складного лабіринту, у сні активізувалися ті ж самі ділянки мозку, що й у процесі розв’язання завдання. Вчені вважають, що під час сну мозок заново «прокручує» пройдений шлях і таким чином закріплює вивчене.

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune