UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шкільні тести непридатні для оцінки знань?

Навіть цілком випадково вибираючи варіанти відповідей, учень отримає близький до середнього результат...

Навіть цілком випадково вибираючи варіанти відповідей, учень отримає близький до середнього результат. До такого висновку прийшов доктор фізико-математичних наук Альберт Оганесян, проаналізувавши результати минулорічного експерименту із зовнішнім незалежним тестуванням випускників середніх шкіл. Хоча Міносвіти визнало експеримент успішним, і збирається продовжувати його й цього року.

Оганесян створив комп’ютерну модель учня середньої школи, який відповідає на тести виключно методом випадкового вибору. Порівнявши результати роботи такої програми і результати реального тестування 2006 року, професор дійшов до наступного висновку: «Менш ніж 10% учасників тестування показали результати, які суттєво вищі, ніж випадкове вгадування. Експериментальне тестування не дозволило відрізнити підготовленого учня від непідготовленого».

Організатори експерименту з зовнішнім тестуванням та Міносвіти натомість переконують громадськість у тому, що зовнішнє тестування дозволить здолати корупцію при проведенні випускних іспитів у школі.

«Усе досить просто: абітурієнт здає свою відповідь, лаборант (без жодної упередженості) сканує цей документ і вводить у комп’ютер, і, поки людина виходить на вулицю, на табло біля входу вже спалахує її прізвище, номер білета й оцінка», — стверджує міністр освіти Станіслав Ніколаєнко.

Проте, за інформацію Альберта Оганесяна, цього року учні писатимуть тест з української мови 21 квітня, а про результат дізнаються лише 1 червня. Така велика тривалість перевірки результатів, на думку експерта, створить поживне середовище для корупційних діянь.

Дієвим засобом у боротьбі з корупцією під час випускних іспитів, на думку Оганесяна, могло б стати виключно комп’ютерне тестування знань, при якому між комп’ютером та учнем відсутні будь-які посередники, і при якому результати стають відомими вже в процесі тесту. Проте експеримент з комп’ютерним тестуванням без будь-якого мотивування Міносвіти перенесло на невизначений термін.

Подробиці про тестування, через яке доведеться пройти цьогорічним шкільним випускникам, читайте у матеріалі Альберта Оганесяна та Василя Петріва «Димова завіса зовнішнього тестування» у свіжому номері «ДТ».