UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ровесник незалежності

Невдовзі після проголошення незалежності Української держави у півмільйонному промисловому місті розпочав роботу гуманітарний коледж при Донецькому державному університеті. Кілька приміщень на другому поверсі колишнього будинку політпросвіти, 12 викладачів і 102 студенти - ось той фундамент, на якому за 25 років виріс класичний університет, темпи розвитку якого вражають і привертають увагу навіть міжнародної спільноти.

Автор: Анастасія Котова

Маріупольський державний університет, як і вся Україна, готується відзначити 25-річчя

Невдовзі після проголошення незалежності Української держави у півмільйонному промисловому місті розпочав роботу гуманітарний коледж при Донецькому державному університеті. Кілька приміщень на другому поверсі колишнього будинку політпросвіти, 12 викладачів і 102 студенти - ось той фундамент, на якому за 25 років виріс класичний університет, темпи розвитку якого вражають і привертають увагу навіть міжнародної спільноти.

Статистична інформація свідчить, що за чверть століття навчальний заклад підготував близько 17 тис. фахівців, відкрив 28 спеціальностей, які, за новим переліком, дорівнюють 40 освітнім програмам, підписав понад 100 договорів про співпрацю із закордонними партнерами, зустрів понад 600 офіційних закордонних делегацій, організував стажування за кордоном для більш як 4000 викладачів, аспірантів та студентів. Зрозуміло, що за цими цифрами стоїть колосальна робота колективу, який, незважаючи на труднощі становлення та кризові явища, продовжував напружено й ефективно працювати, гідно відповідаючи на численні виклики часу.

У вже далекі 90-ті маріупольський виш налагодив активну співпрацю з європейськими ВНЗ, передусім із грецькими, адже з часу заснування приділяв велику увагу відродженню та розвиткові еллінізму в Україні. Але рік у рік географія науково-освітньої й культурної співпраці розширювалася, перетворюючи університет на багатонаціональний і полікультурний осередок, який нині впевнено виступає в ролі центру народної дипломатії. На сьогодні у переліку країн-партнерів Маріупольського державного університету (МДУ) є Італія, Греція, Велика Британія, США, Німеччина, Франція, Кіпр, Польща, Чехія, Китай та багато інших.

Тільки за останній рік МДУ відвідали понад два десятки закордонних делегацій. Серед високий гостей: глава Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський, координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба, міністр закордонних справ Литовської Республіки Лінас Лінкявічюс, посли США, Франції, Кіпру, Греції, Литви, Чехії, Швеції та Японії.

"Євроінтеграція - це національна ідея, яка об'єднує всю нашу країну, тому велику роботу колектив університету проводить саме в цьому напрямі", - зазначає ректор Костянтин Балабанов.

У жовтні 2015 р. на базі університету було відкрито Інформаційний центр Європейського Союзу, де регулярно проводяться просвітницькі заходи, присвячені питанням євроінтеграції та пропагуванню європейських традицій і цінностей, зустрічі з представниками ЄС, громадськими активістами європейських країн. "Інформаційний центр працює не лише для університету, його мета - інформувати про діяльність Євросоюзу всіх жителів Маріуполя, особливо - молодь", - підкреслює ректор.

Волонтерська діяльність викладачів і студентів також виходить за межі університету й набирає нових форм. Якщо раніше це були благодійні акції, спрямовані на підтримку вихованців дитячих будинків та інтернатів, незаможних родин, дітей з особливими потребами, то тепер "сфера опіки" волонтерів МДУ включає також вимушених переселенців, осіб, котрі постраждали внаслідок бойових дій, українських військовослужбовців. Студенти і викладачі надають юридичну та психологічну допомогу цим категоріям громадян, збирають кошти на підтримку української армії, розвантажують і роздають гуманітарну допомогу від закордонних партнерів. Результати цієї праці відзначені грамотами командування сектора "М", управління СБУ в Донецькій області, управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Та, всупереч усім цим фактам, останнім часом МДУ піддається жорсткій і безпідставній критиці, яка надходить з анонімних джерел. Інформаційні атаки, що розгортаються передусім у мережі Інтернет, мають на меті рейдерське захоплення університету. "Успіх і міжнародне визнання супроводжуються бажанням дискредитувати, заплямувати репутацію. Проте в нашому колективі завжди була здорова атмосфера, нас знають і підтримують керівництво країни, народні депутати, закордонні партнери, тож ми й надалі зміцнюватимемо авторитет і славу нашого університету своїми справами, своїм патріотизмом і прагненням працювати заради молодого покоління і заради України", - вважає керівництво МДУ.

До речі, 8 липня народні депутати України Дмитро Лубінець, Ірина Суслова та Сергій Тарута ініціювали збір підписів під колективним зверненням, у якому висловили прохання відреагувати на анонімні звинувачення на адресу керівництва і колективу МДУ та захистити добре ім'я університету. Звернення спрямоване керівництву парламенту, урядові, Міністерству освіти і науки, у правоохоронні органи та інші держструктури. Офіційний лист підписали, щонайменше, 50 депутатів різних фракцій, які одностайно виступили на захист Маріупольського держуніверситету, відзначивши велику роботу вишу з підготовки фахівців, розвитку міжнародних зв'язків держави, патріотичного виховання молоді.

На порядку денному МДУ, що продовжує вирішувати поточні й інколи зовсім неочікувані питання, - якісне проведення вступної кампанії. Як розповіли у приймальній комісії університету, нинішнього року особливу увагу приділятимуть абітурієнтам із зони АТО. Забезпечуватиме консультування та оформлення необхідних документів центр "Донбас - Україна", створений на базі МДУ. Отже, випускники, які прагнуть здобувати освіту на українській території, матимуть усі шанси вступити до вітчизняних вищих навчальних закладів.

Маріупольский державний університет - ровесник незалежної України. І колектив університету разом зі своїми студентами та випускниками розпочали підготовку до святкування свого двадцятип'ятирічного ювілею. Планується комплекс урочистих заходів, відкриття музею та неодмінне заохочення найкращих студентів, працівників і викладачів університету. Для контролю, надання допомоги та сприяння розвиткові вищого навчального закладу буде створено наглядову раду МДУ. Її очолить Герой України, професор Донецького національного університету, академік Володимир Шевченко, один з ініціаторів відкриття гуманітарного коледжу в Маріуполі.

"Насправді дуже важко починати велику справу з нуля. Проте в таких умовах ми навчилися боротися й перемагати. І я впевнений, що наступний навчальний рік, позначений ювілеєм університету, буде не менш успішним, ніж нинішній", - підсумовує ректор МДУ, професор Костянтин Балабанов.