UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перший раз у перший клас: Що мають знати та вміти першачки перед школою

Експертка склала чеклист для майбутніх першокласників.

Коли дитина йде в перший клас, це викликає змішані емоції. З одного боку – це початок нового етапу. З іншого – купа запитань, які виникають у батьків першачків. Що перед навчальним роком має знати та вміти майбутній першачок, читайте у статті Анни Смолько «Як підготувати першачка до школи: поради експертів» – спільному проєкті ZN.UA та інтерактивного додатка для учнів 1–4 класів «Вивчаю – не чекаю». 

Зокрема, фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2021 та вчительки початкових класів Оксана Хомич склала чеклист обов’язкових умінь першачка. І перше, що вона радить – це знати про себе.

«По-перше, майбутній першачок має знати своє прізвище, ім'я, по батькові, домашню адресу та дату свого дня народження. Такі базові дані є важливими для кожної дитини. Вони допомагають у встановленні особистої ідентичності та розумінні свого місця у світі», – пояснила Хомич.

Також за словами експертки, важливо, щоб дитина знала імена своїх рідних – тата, мами, сестрички, бабусі, дідуся, братика. Аби розвинути ці знання та вміння Хомич радить використовувати різні вправи та ігри. 

Читайте також: До школи під час війни: як батькам психологічно підготувати першокласника

«Однією з таких вправ є гра "Хто я?". У цій грі дитина повинна назвати своє прізвище, ім'я, по батькові та дату народження. Іншою цікавою грою є родинний портрет. Дитина може намалювати портрет себе та своїх рідних, називаючи їхні імена. Це допомагає зміцнювати зв'язок з родиною та розвивати моторику руки», – зазначила експертка.

Крім того, за її словами важливо, щоб дитина мала уявлення про своє місце проживання – населений пункт та країну. Для цього можна провести такі вправи, як «Мапа мого міста». Разом з дитиною можна дослідити мапу населеного пункту та показати її місце проживання. Також можна використовувати віртуальні подорожі за допомогою комп'ютера або планшета. Дитина має змогу роздивлятися різні країни та їхні пам'ятки, вчиться відрізняти своє місто від інших.

Другим важливим пунктом чеклиста – це знання про навколишній світ. Хомич зазначила, що уміння назвати та відрізнити пори року і найбільші свята також є важливим елементом загальної підготовки до навчання. 

«Для розвитку цих умінь можна, наприклад, складати сезонні колажі, використовуючи картинки, що символізують кожну пору року. Також можна просити дитину розповідати про свято, яке їй особливо подобається, розпізнаючи його на картинках або описуючи його», – зазначила експертка.

Також, як додала Хомич, першокласник має знати місяці та дні тижня. Аби розвинути ці навички експертка радить використовувати різні методи. Наприклад, можна створити з дитиною простий календарний журнал, де позначати дні тижня та місяці. Також доречно організувати цікавий інтерактив, де дитина змагається з батьками, хто швидше назве поточний день тижня або місяць.

Третій пункт чеклиста – навички дитини. Хомич пояснила, що важливим є вміння дитини відрізняти різні предмети та згрупувати їх за категоріями. Наприклад, розрізняти фрукти, транспортні засоби та різні види одягу. Це, як додала експертка, сприяє розвитку спостережливості та логічного мислення. 

«Для цього запропонуйте дитині вирізати картинки різних предметів та згрупувати їх за спільною ознакою. Іншим ефективним способом є гра в лото. Під час гри дитина має обрати картку з групою предметів і знаходити зайвий предмет. Це допомагає розвивати увагу та спостережливість», – радить Хомич.

Читайте також: Першого вересня до школи підуть майже вдвічі більше першокласників, ніж одинадцятикласників

Вона зазначила, що безпека першачка та ознайомлення з основними правилами дорожнього руху також є важливими аспектами загальної підготовки. Це допомагає дитині усвідомити, як поводитися на вулиці та розпізнавати різні види транспорту. Для розвитку цих навичок можна організувати транспортну вікторину або розглядати та пояснювати дорожні знаки під час звичайної прогулянки.

«Уміння складати головоломки та картинки з чотирьох і більше карток розвиває логічне мислення та моторику малечі. Аби розвинути цю навичку, можна використати метод складання історій, де дитина отримує картинки випадкового порядку і складає з них змістовну історію. Це сприяє розвитку творчого мислення та уяви. Крім того, можна навчати дитину пояснювати сюжет за малюнками. В цьому випадку дитина описує, що відбувається на картинках та створює свою власну історію. Також можна пропонувати дитині створювати комікси із послідовними картинками, розповідаючи про події на них», – додала експертка.

Також експертка у чеклисті пояснює, що допоможе швидко влитися в навчальний процес. Зокрема, для першачків важливим є знання часу та простору, а також здатність орієнтуватися у кольорах. 

«Наприклад, можна пропонувати дитині сортувати кольори, розкладаючи різнокольорові предмети за категоріями, такими як головні кольори або відтінки. Гарною ідеєю буде намалювати кольорову палітру», – радить Хомич.

Читайте також: У МОЗ нагадали, які медичні довідки необхідні для першокласників

Крім того, за словами експертки, майбутньому першачку також необхідно мати базові знання з математики та читання. Для розвитку цих навичок можна використовувати спеціальні навчальні матеріали. Наприклад, безкоштовний український застосунок «Вивчаю - не чекаю» є ефективним засобом для вивчення математики та читання у першому класі. Візуальний концепт додатку розроблений спільно з дітьми, що робить гру максимально наближеною до дитячого сприйняття. З переваг -  інтерактивні ігри та герої допоможуть малечі весело та цікаво освоювати базові знання. Додаток доступний для завантаження з App Store або Play Market.

Українські школи можуть з нового навчального року перейти на офлайн-навчання. Але при цьому у регіонах враховуватимуть безпекову ситуацію. Як підготувати першокласників до школи, читайте за посиланням.