UA / RU
Підтримати ZN.ua

ОБЛИЧЧЯМ ДО СЛАВІСТИКИ

Хоч як дивно, але останніми роками в Україні поступово згорталися наукові дослідження в галузі славістики...

Автор: Аркадій Хідекелі

Хоч як дивно, але останніми роками в Україні поступово згорталися наукові дослідження в галузі славістики. Цього процесу не уникнув навіть такий традиційний напрямок слов’янознавства, як порівняльне вивчення національних мов і літератур у межах слов’янського регіону, один із найрозвиненіших в Академії наук України в 70—80-х роках. Причини такого стану речей слід шукати, головним чином, у надмірній політизації проблем спільної історії слов’янства, типологічної диференціації та національної специфіки слов’янських народів, формування основ їхнього сучасного розвитку.

Тим часом нинішні реалії зовнішньополітичних і зовнішньо-економічних відносин України з державами Центральної, Південної та Південно-Східної Європи вкрай потребують розширення обсягу й підвищення теоретико-методичного рівня досліджень у галузі славістики, чіткої координації діяльності відповідних установ Національної академії наук України та Міністерства освіти й науки, закордонних наукових центрів, а також поліпшення підготовки наукових кадрів.

Перші кроки в розв’язанні цієї актуальної проблеми зробив Київський інститут «Слов’янський університет», створений 1993 року за активної участі й підтримки НАН України. Цей недержавний вуз готує фахівців економічного та гуманітарного профілю, проводить наукові дослідження в галузі слов’янознавства, організовує міжнародні науково-практичні конференції, видає праці українських і закордонних славістів. А цими днями на базі Київського інституту «Слов’янський університет» відкрився Український славістичний центр.

Основні завдання центру — координація досліджень у галузі славістики в установах НАН України та Міністерства освіти й науки, інформаційно-аналітичних центрах і громадських організаціях країни. А також розробка і реалізація комплексної програми наукових досліджень із проблем славістики, підготовки висококваліфікованих наукових кадрів для цієї галузі, підтримка наукових досліджень у галузі україністики, що проводяться закордонними науковими центрами й університетами.

Наукову раду з проблем русистики НАН України реоргані-зовано у Міжвідомчу науково- координаційну раду з проблем славістики НАН України та Міністерства освіти й науки. Міжвідомча рада стала вищим науково-методичним органом центру і виконуватиме функції його президії. До складу ради входять 13 дійсних членів і членів-кореспондентів НАН України — фахівці у різних галузях слов’янознавства, відомі вчені з ряду головних українських університетів. Головою Міжвідомчої ради затверджено директора Інституту археології НАН України академіка Петра Толочка.