UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ніколаєнко: Держбюджет-2009 не враховує потреби освіти й науки

Державний бюджет 2009 року потрібно переглянути з урахуванням пріоритетності освіти, науки та інно...

Державний бюджет 2009 року потрібно переглянути з урахуванням пріоритетності освіти, науки та інноваційного розвитку України, вважає голова Громадської ради освітян та науковців України (ГРОНУ), колишній міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.

«Цей бюджет слід переглянути з погляду справжніх пріоритетів та інноваційного розвитку. Адже в основі суспільства знань лежить концепція освіченої особистості», — написав Ніколаєнко у своїй статті для «Дзеркала тижня», коментуючи державний бюджет на 2009 рік.

Він зазначив, що закони України про освіту і науково-технічну політику чітко визначають відсоток від внутрішнього валового продукту, який держава мусить спрямовувати на освіту і науку. Ці показники становлять, відповідно, 10 та 1,7%.

«Сьогодні ще важко точно назвати цьогорічні цифри, бо затверджено не всі місцеві бюджети, але з наявних даних можна спрогнозувати, що на освіту з бюджету буде витрачено до 6%, а на науку – до 0,5% ВВП», — повідомив Ніколаєнко.

Екс-міністр розповів, що у Національної академії наук України сума річних асигнувань на прикладні наукові і науково-технічні розробки зменшилася на 138 млн. грн. і становить 75% від торішньої. На 12% зменшено загальний фонд прикладних досліджень у вузах. Втричі скорочено міжнародні програми, серед яких є спільні міжнародні проекти з нанотехнологій, ядерних випробувань.

Голова ради освітян та науковців підкреслив також, що уряд та парламент не підтримали пропозицій ГРОНУ щодо мінімізації впливу негативних явищ на освіту і науку.

«Не переглянуто оподаткування навчальних закладів, підтримки бізнесу, який працює за інноваційними проектами, виробляє конкурентну продукцію. Уряд не визначив пріоритетів на цих напрямах, не вжив заходів із послаблення впливу демографічної кризи», — наголосив Ніколаєнко.

Докладніше читайте у статті Станіслава Ніколаєнка «Держбюджету-2009» у свіжому номері «ДТ».